O jakiej Europie marzysz? Głos młodych artystów w sprawie przyszłości Europy

Informacja Prasowa - 05.08.2021
230

O jakiej Europie marzysz? Głos młodych artystów w sprawie przyszłości Europy

O jakiej Europie marzysz? Głos młodych artystów w sprawie przyszłości Europy

W jakiej Europie chcesz żyć? O jakiej Europie marzysz? Z jakimi wyzwaniami musi się aktualnie mierzyć Stary Kontynent? Ruszył konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus”, który powstał z myślą o młodym pokoleniu artystów, dla którego ważne są losy europejskiej społeczności. To okazja, by wyrazić swój obywatelski głos w kształtowaniu wspólnej przyszłości.

Tematy konkursu

Konkurs ma charakter ogólnopolski i mogą wziąć w nim udział studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz innych uczelni artystycznych. Zadaniem jest zaprojektowanie plakatu, który pokaże, w jakim kierunku powinna zmierzać Europa, by poradzić sobie z aktualnymi problemami, które przed nią stoją. Uczestnicy konkursu muszą zmierzyć się z jednym spośród trzech tematów: Kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.

Komentarz artystek i artystów do aktualnych spraw społecznych, ekologicznych, a także politycznych jest niezwykle ważny, ponieważ może zmobilizować obywateli do odpowiedzialnego działania. Sztuka jest jednym z najbardziej wpływowych narzędzi do zmiany świadomości – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i członkini jury. Tematy wybrane do konkursu wydają się nam najbardziej pilne, to dotyczące nas wszystkich problemy, z którymi natychmiast musimy się skonfrontować. Jako członkini jury mogę również dodać, że przy ocenie zgłoszeń ważne będą zarówno wartości artystyczne prac, jak i element perswazyjny, wspierający ważne ich przesłanie.

Prace powinny powstać wokół wartości i priorytetów Komisji Europejskiej, a także być zgodne z założeniami Nowego Europejskiego Bauhausu, czyli nawiązywać do idei zrównoważonego rozwoju, uwzględniając przy tym  aspekt włączenia społecznego. Ocenie podlegać będą również walory kreatywne i estetyczne inspirowane kulturą i sztuką.

Jury i nagrody

Dla laureata przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Ponadto, zwycięska praca oraz dwie wyróżnione będą promowane pod koniec 2021 roku w przestrzeni miejskiej na nośnikach outdoor w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

W Jury zasiadają:

  • Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
  • Katarzyna Kasia, filozofka, kierowniczka Katedry Teorii Kultury ASP w Warszawie
  • Joanna Rajkowska, artystka
  • Justyna Napiórkowska, dyrektorka artystyczna Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli
  • Krzysztof Nalepa, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
  • Paweł Kastory, DDB
  • Marek Żołędziowski, GroupOne

Prace konkursowe można składać do 30 września b.r.. Ogłoszenie wyników zostało zaplanowane na październik. Oficjalna strona konkursu, regulamin: www.zaprojektujeurope.com .

Organizator: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Partnerzy: DDB, Group One, Polska Rada Biznesu

 

 

 

 

Comments

comments

230
Komentarze
Sonda

Czy przypadek jazdy autem po alkoholu, dokonanej przez Beatę Kozidrak, będzie miał wpływ na jej dalszą karierę ??

Loading ... Loading ...