Nowy dokument w ramach CNN Freedom Project: „Stolen Son”

Informacja Prasowa - 28.08.2019
285

Nowy dokument w ramach CNN Freedom Project: „Stolen Son”

CNN w ramach projektu „CNN Freedom Project” we współpracy z Dominiką Kulczyk i Kulczyk Foundation wyemituje film dokumentalny pt. „Stolen Son” o dramatycznej sytuacji uchodźców z ludu Rohingja, który m.in. poruszy wątek porwania 12-letniego chłopca.

Prześladowani w Mjanmie, zmuszeni do szukania schronienia w sąsiednim Bangladeszu, a potem wykorzystywani i sprzedawani w nieznane miejsca. Taka jest rzeczywistość wielu muzułmanów Rohingja mieszkających w Koks Badźar – obecnie największym na świecie obozie dla uchodźców, w którym przebywa prawie milion osób. Zwabiani z obozu fałszywymi obietnicami zatrudnienia i lepszymi warunkami życia, są łatwym celem dla handlarzy ludźmi.

Dziennikarze CNN odwiedzili Koks Badźar, aby rzucić światło na tę niepokojącą rzeczywistość, a efekty tej podróży można zobaczyć w nowym, poruszającym filmie: „Stolen Son: A CNN Freedom Project Documentary”, który opowiada historię matki, desperacko próbującej odnaleźć swojego zaginionego 12-letniego syna.

W filmie „Stolen Son” kamera podąża za Dominiką Kulczyk z Kulczyk Foundation, która rozmawia z Fawzią Karim Firoze i Wahidą Idris, liderami Bangladesh National Woman Lawyers Association oraz prawnikami Sądu Najwyższego w Bangladeszu. Walczą one przede wszystkim o sprawiedliwość dla ubogich kobiet i dzieci, które często są ignorowane przez system prawny.

Zespół CNN udał się wraz z grupą prawników do Arakan Rohingya Society, ośrodka kultury w Koks Badźar, zajmującego się obecnie ponad 400 przypadkami handlu ludźmi. Podczas pobytu ekipy na miejscu, przybyło kilka kobiet, które zgłosiły nowe przypadki porwań i prawdopodobnego handlu ludźmi. Wśród nich znalazła się Khurshida, twierdząca, że jej 12-letni syn Faisal, został zabrany przez męża sąsiadki trzy miesiące temu. Według ich ustaleń podejrzany o porwanie może być przestępcą mającym powiązania z piratami.

„Bardzo duży odsetek dzieci Rohingja mieszkających w obozie cierpi na niedożywienie”, mówi Wahida Idris. „Uciekły z rozpaczliwej sytuacji tylko po to, by zostać wykorzystane przez grupy przestępcze zajmujące się handlem ludźmi. Są bezdomne, mają status bezpaństwowca. Nie mają tożsamości. Nie mają żadnego obywatelstwa. To najgorszy scenariusz”.

Minęły dwa lata od masowego exodusu Rohingjów z Mjanmy, co śledczy z ONZ-u nazwali ludobójstwem. Niestety, wielu z tych ludzi zostało zniewolonych”, mówi Mike McCarthy, starszy wiceprezydent i dyrektor generalny CNN International. „Ten ważny film dokumentalny rzuca światło na parę wytrwałych prawników z Bangladeszu, którym powierzono misję walki o sprawiedliwość dla tych ofiar i udzielenia pomocy załamanej matce w poszukiwaniu porwanego syna”.

„Stolen Son: A CNN Freedom Project Documentary” powstał we współpracy z Kulczyk Foundation i emitowany będzie w następujących terminach:

 Sobota, 31 sierpnia o godz. 12:00, 18:30 i 21:30 CET

Niedziela, 1 września o godz. 2:30, 8:30 i 23:30 CET

Poniedziałek, 2 września o godz. 3:30 CET

Czwartek, 5 września o godz. 8:30 i 18:30 CET

Stolen Son: A CNN Freedom Project Documentary trailer https://cnn.it/30xrbXb

Stolen Son:A CNN Freedom Project Documentary zdjęcia https://bit.ly/2TROhFl

Ważne linki: CNN Freedom Project; Facebook; Twitter

Comments

comments

285
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...