„Niezależna analiza: Huawei nie udziela informacji chińskiemu rządowi”

Informacja Prasowa - 04.06.2019
39

„Niezależna analiza: Huawei nie udziela informacji chińskiemu rządowi”

Dokładna ocena ustawodawstwa chińskiego i norweskiego wykazała, że Huawei Norway nie jest zobowiązany do udzielenia pomocy rządowi chińskiemu poprzez zapewnienie dostępu do informacji o produktach oraz ich zastosowaniach.

Chińskie ustawodawstwo w dziedzinach takich jak zwalczanie terroryzmu, bezpieczeństwo cybernetyczne i wywiad nie ma większego zasięgu międzynarodowego niż to, które obowiązuje w innych krajach. Oznacza to, że chińska firma macierzysta Huawei nie jest zobowiązana do zapewnienia rządowi dostępu do informacji lub produktów wdrożonych w Norwegii, w tym tych, które potencjalnie mogłyby zostać wykorzystane do szpiegostwa lub dezaktywacji produktów.

Naszym zdaniem nie istnieją żadne norweskie ani chińskie przepisy, które nakazywałyby Huawei Norway współpracę z rządem chińskim w takich dziedzinach, jak zwalczanie terroryzmu, bezpieczeństwo cybernetyczne lub wywiad. Oznacza to, że firma nie jest zobowiązana do przekazywania rządowi chińskiemu informacji lub dostępu do produktów, które są wdrażane w Norwegii, ani prawa do dezaktywowania takich produktów. Innymi słowy, chińska spółka-matka nie jest w żaden sposób zobowiązana prawnie do wniesienia wkładu w takie działania” – powiedział Geir Sviggum, partner i prokurator w kancelarii Wikborg Rein.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy pojawiły się zarzuty, że chińskim firmom telekomunikacyjnym zleca się przekazywanie chińskiemu rządowi informacji lub dostępu do produktów sprzedawanych i używanych poza Chinami. Wiodące firmy prawnicze Wikborg Rein i Zong Lun dokonały dokładnej oceny i ewaluacji przedmiotowych przepisów. Obie twierdzą, że ani norweski oddział Huawei, ani chińska spółka macierzysta nie są prawnie zobowiązane do pomagania chińskiemu rządowi w ten sposób. Wniosek ten popiera cieszące się międzynarodowym uznaniem biuro adwokackie Clifford Chance.

Na początku tego roku firma Huawei zdecydowała się na stworzenie w Norwegii centrum bezpieczeństwa cybernetycznego, aby rozwiązywać problemy związane z bezpieczeństwem wdrażanych tu rozwiązań. Centrum zapewni klientom, partnerom i rządowi Norwegii dostęp do planów i rozwiązań Huawei w obszarach takich jak wdrożenie nowego Internetu 5G. Ułatwi również ścisłą, dokładną i otwartą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i prywatności.

Huawei zbudował już podobne centra testowe w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii, a norweskie centrum będzie czwartym tego typu ośrodkiem w Europie. Doświadczenia z innych krajów były bardzo dobre.

 

 

Comments

comments

39
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...