Niebezpieczne zjawisko, o którym warto wiedzieć – astroturfing

Redakcja PR - 24.07.2017
290

Niebezpieczne zjawisko, o którym warto wiedzieć - astroturfing

Astroturfing – zjawisko, o którego istnieniu warto wiedzieć. Na czym ono polega? Na pozornie spontanicznej inicjatywie podjętej w celu poparcia lub sprzeciwu dla produktu, polityka, idei , koncepcji. W założeniu ma sprawiać wrażenie niezależnej, jednak w rzeczywistości ukrywa autora i jego intencje.

Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne i zazwyczaj kierowane przez zorganizowaną grupę lub organizację. Jakie konsekwencje może pociągnąć za sobą astroturfing? Taka akcja jest nie etyczna. W dzisiejszych czasach, gdy do odbiorcy coraz częściej trafiają fakenewsy trudniej jest wzbudzić zaufanie społeczeństwa. Warto pomyśleć jak poczułby się przeciętny Kowalski, który wyszedł na ulicę manifestować w sprawie zgodnej z jego sumieniem i światopoglądem w poczuciu inicjatywy społecznej, dowiedziawszy się, że w rzeczywistości został zmanipulowany. Z pewnością osłabiłoby to jego zaufanie.

UOKiK nałożył w tym roku kary na kilka firm za wykupowanie pochlebnych opinii w internecie na temat ich produktów, czyny te  uznano za astroturfing. To pokazuje, że jako konsumenci musimy mieć się na baczności. Mimo to, iż takie zachowanie jest nieetyczne, zachowanie to może przynieść wiele korzyści dla osób, które je inicjują. Dlatego warto weryfikować informacje jakie otrzymujemy.

W ostatnim czasie w mediach pojęcie astroturfingu jest bardzo często używane. Głównie za sprawą obecnej sytuacji politycznej. Obie strony sporu oskarżają się o manipulacje. Prowokowanie tłumu aby osiągać własne polityczne cele. Miejmy jedynie nadzieję, że obecnie nikt nie jest ofiarą manipulacji.

Comments

comments

290
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...