„Nie tamujmy rzek, niech płyną” apeluje WWF Polska w „Godzinę dla Ziemi WWF”

Informacja Prasowa - 04.03.2020
84

„Nie tamujmy rzek, niech płyną” apeluje WWF Polska w „Godzinę dla Ziemi WWF”

Tamy niszczą środowisko naturalne i przyczyniają się do wyginięcia ryb, ptaków i ssaków. Niestety, nadal aż 75 proc. Polaków[1]uważa, że tamy ochronią nas przed powodzią, a niemal połowa wierzy, że nie szkodzą środowisku naturalnemu. Ambasadorem kampanii został dinozaur polskich rzek – jesiotr ostronosy. 4-metrowa makieta przedstawiciela tego gatunku – w skali 1:1 z czasów gdy jesiotry pływały w Wiśle –  jeździć będzie po Polsce i zachęcać Polaków do podpisania się pod apelem do Premiera Mateusza Morawieckiego o ostateczną rezygnację z budowy tamy w Siarzewie oraz kolejnych zapór na polskich rzekach. Apel wskazuje również na pilną potrzebę analizy efektywności istniejących tam i rozbiórkę tych, które straciły już znaczenie gospodarcze, a stanowią zagrożenie dla ludzi i przyrody. Petycję może podpisać każdy na godzinadlaziemi.pl. Za kreację kampanii odpowiada Keino Grupa, a działania Public Relations koordynuje agencja First Aid Communication.

Fundacja WWF Polska zdecydowała, aby w swojej największej akcji ekologicznej poruszyć temat destrukcyjnego wpływu tam na środowisko – głośno powiedzieć, żetamy pogłębiają problem suszy i nie ratują przed powodziami, co więcej niszczą środowisko naturalne, przyczyniają się do wyginięcia ryb, ptaków i  ssaków. Tegoroczna akcja Godzina dla Ziemi WWF ma przekonać opinię publiczną, że najkorzystniejsza dla ludzi i przyrody jest renaturalizacja przekształconych przez człowieka rzek oraz ochrona tych dziko płynących, które mają nieoceniony wpływ na walkę ze skutkami zmiany klimatu. Doświadczenia związane z użytkowaniem zapór na całym świecie potwierdzają te fakty. Najnowszy raport[2]WWF Polska udowadnia nieopłacalność finansową oraz destrukcyjny wpływ na środowisko nowo planowanej tamy w Siarzewie.

Kampania realizuje strategię Fundacji WWF Polska w oparciu o raport „2050. Polska dla Pokoleń”[3]opracowany przez Boston Consulting Group.

Ambasadorem akcji został „dinozaur”

Jesiotr ostronosy to gatunek ryby, który jeszcze niedawno występował w Polsce. Przetrwał niemal w niezmienionej formie od okresu jurajskiego, a więc od około 200 mln lat, aż do momentu budowy w latach 60. stopnia wodnego Włocławek na dolnej Wiśle, który doprowadził do wymarcia wielu gatunków ryb wędrownych górnej Wisły. Jesiotry zamieszkujące największe rzeki w Polsce: Wisłę i Odrę, osiągały rozmiary dziś niewyobrażalne – ostatni odłowiony w Polsce w 1965 roku pod Chełmnem jesiotr, mierzył prawie trzy metry i ważył 135 kg.

To tamy na Wiśle i Odrze oraz na rzekach krajów nadbałtyckich doprowadziły do wymarcia jesiotra ostronosego w całym basenie Morza Bałtyckiego. Dziś podejmowane są próby reintrodukcji tego gatunku do europejskich rzek, ale budowa kolejnej tamy na dolnej Wiśle lub Odrze zaprzepaści szansę powrotu jesiotra do polskich wód.

Ryby słodkowodne to jedna z najbardziej zagrożonych wyginięciem grup zwierząt na świecie: według kryteriów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) spośród 27 gatunków, aż 25 (93 proc.) posiada status zagrożonych wyginięciem lub bliskich zagrożenia.

Przedstawiciele WWF Polska, razem z 4-metrowym modelem jesiotra, w marcu ruszą w Polskę, aby spotkać się z wojewodami, którzy odpowiadają za zabezpieczenia przeciwpowodziowe oraz kierują działalnością w zakresie zapobiegania zagrożeniom środowiska na terenie danego województwa, aby przekonać ich do podjęcia działań na rzecz ratowania ekosystemów płynących rzek.

Godzina dla Ziemi WWF

Godzina dla Ziemi WWF to największa akcja ekologiczna łącząca ludzi niezależnie od narodowości, religii czy poglądów politycznych. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach. W tym roku 28 marca na całym świecie o 20.30 czasu lokalnego słynne budowle pogrążą się w ciemnościach na 60 minut w symbolicznym geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Idea Godziny dla Ziemi WWF jest bardzo prosta: wyłącz światło – włącz działanie dla planety, która daje nam życie. Globalna akcja Godzina dla Ziemi WWF inspiruje setki milionów ludzi na całym świecie. Jako konsumenci mamy ogromny wpływ na działania rynku. Jako obywatele – na tworzone prawo. Trzeba działać już dziś!

[1]Badanie opinii zrealizowane przez KANTAR Polska na zlecenie Fundacji WWF Polska metodą CAPI, styczeń 2020r.

[2]„Alternatywa dla planowanej elektrowni wodnej w Siarzewie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego”, raport Fundacji WWF Polska 2020

[3]https://media.wwf.pl/attachment/1554682

Comments

comments

84
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...