Nie daj zatruć się czadem – „Święty Florian” da ci znak

Informacja Prasowa - 07.02.2019
133

Nie daj zatruć się czadem - „Święty Florian” da ci znak

NIE DAJ ZATRUĆ SIĘ CZADEM,  – „ŚWIĘTY FLORIAN” DA CI ZNAK

Co roku w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie w Polsce prawie 100 osób. Kolejne 2000 jest hospitalizowanych. Następstwa zatrucia tlenkiem węgla mogą być poważne: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet natychmiastowa śmierć. Żeby nie dopuścić do tragedii, warto regularnie sprawdzać wentylację. Ruszyła kampania mająca na celu ratowanie setek ludzi rocznie przed cichym zabójcą – czadem.

Tlenek węgla to cichy zabójca, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku  i zapachu. Nie jesteśmy więc w stanie wyczuć, że ten gaz się ulatnia. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Jednym z głównych powodów jest brak prawidłowej cyrkulacji powietrza. Niesprawna wentylacja uniemożliwia wymianę zanieczyszczonego powietrza na świeże co powoduję gromadzenie się tlenku węgla w pomieszczeniach.

 Kampania społeczna

 Pod patronatem Krajowej Izby Kominiarzy powstała kampania społeczna, której celem jest wzrost świadomości na temat zatrucia czadem. W ramach akcji rozdystrybuowano obrazki z wizerunkiem św. Floriana, patrona strażaków
i kominiarzy. Pierwsi do akcji włączyli się księża odwiedzający parafian po kolędzie. Zwyczajowo księża podczas wizyty duszpasterskiej wręczają obrazek kolędowy. Tym razem obrazek przedstawiał konkretną postać – św. Floriana. Zmieszczono na nim krótką adnotację, zachęcającą do prostego testu, który pozwala sprawdzić sprawność cyrkulacji powietrza w domach bez specjalistycznych narzędzi bazując na prawach fizyki.

 Odczytuj znaki od św. Floriana

Idea jest prosta: obrazek z wizerunkiem św. Floriana należy przyłożyć do każdej kratki wentylacyjnej w domu. Jeśli obrazek przylgnie to znaczy, że cyrkulacja powietrza jest sprawna. Jeśli odpadnie – to „znak od Św. Floriana”, że wentylacja może nie działać prawidłowo. Wtedy należy uchylić okno i zadzwonić po kominiarza. Każda karta papieru może posłużyć do wykonania testu. Obrazek z wizerunkiem św. Floriana to jedynie pretekst, żeby wzbudzić większe zainteresowanie istniejącym problemem. W domach czujemy się najbezpieczniej, to miejsce gdzie mamy wrażenie, że nic nam nie grozi. Żeby to bezpieczeństwo nie było złudne, musimy mieć świadomość zagrożeń związanych z zatruciem czadem i umieć je monitorować. Zatykając kratki wentylacyjne, czy nadmiernie uszczelniając okna, przerywamy obieg powietrza. Tworzy się czad, który w wysokim stężeniu zabija nawet po 3 sekundach– mówi Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarzy i zachęca do przeprowadzenia prostego testu.

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana

Obrazek z wizerunkiem św. Floriana jest też dostępny do pobrania ze strony www.znakfloriana.pl. Na stronie internetowej można dowiedzieć się więcej o tym jak uchronić siebie i bliskich przed zatruciem tlenkiem węgla. W przypadku problemów z wentylacją dostępne są numery do kominiarzy, aby szybko zadzwonić po specjalistyczną pomoc. Dodatkowo jest możliwość ustawienia przypomnienia za pośrednictwem sms. Wówczas co trzy miesiące dostaniemy automatyczną wiadomość o tym, że nadszedł czas, by ponownie sprawdzić wentylację w naszym domu.

O kampanii

Kampania była prowadzona również w roku 2018. Wówczas rozdystrybuowano
28 mln gazetek handlowych, gdzie pojawiła się strona do wycięcia. Znalazła się tam informacja jak wykonać test wentylacji, posługując się kartką z gazetki. W tym roku pomysłodawcy poszli o krok dalej i posłużyli się wizerunkiem świętego. Główny cel tegorocznej kampanii to dotarcie do nieświadomych zagrożenia rodzin. Obrazek ze świętym Florianem, który nie przylgnie do kratki wentylacyjnej to znak, że należy zadzwonić po kominiarzy. Kartkę z wizerunkiem patrona strażaków i kominiarzy można powiesić u siebie w domu, tak aby na co dzień przypominała o sprawdzaniu cyrkulacji powietrza. W kolejnych latach kampania zapobiegająca zatruciom tlenkiem węgla nadal będzie prowadzona.

 

Comments

comments

133
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...