Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w stołecznym Teatrze Studio w sobotę, 27 maja br.
Anna Goc, autorka „Głuszy” została laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jej debiutancka książka została uznana przez jury za najlepszy reportaż minionego roku. Autorka otrzymała nagrodę w wysokości 100 tysięcy zł. Gala 14. edycja Nagrody Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w stołecznym Teatrze Studio w sobotę, 27 maja br.
Laureatką 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego została Anna Goc, reporterka i redaktorka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”. Jej „Głusza”, wydana nakładem wydawnictwa Dowody, zachwyciła jury nagrody.
Reporter powinien oddawać głos, tym którzy tego głosu są pozbawieni – tak powiedział kiedyś Ryszard Kapuściński. Trudno by te słowa zabrzmiały celniej niż w przypadku książki „Głusza” (…). Anna Goc pisze precyzyjnie, z namysłem stawiając każde słowo. Jej język jest prosty, surowy, celny. Siła jej narracji tkwi we wrażliwości na niuanse, w wyszukiwaniu wielości aspektów kondycji osób niesłyszących. Podziw budzi to, z jakim zaangażowaniem usiłuje ukazać nam świat z ich perspektywy – to fragment laudacji przewodniczącej jury, Katarzyny Surmiak-Domańskiej, wygłoszonej podczas finałowej gali Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Uroczystość odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Studio.
Na finał konkursu przyjechała do Polski Christina Lamb z Wielkiej Brytanii, autorka książki „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom”, przełożonej na język polski przez Agnieszkę Sobolewską, wydanej przez Znak Literanova.
W finale znalazły się również reportaże Wydawnictwa Czarne: Anny Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” i Ilony Wiśniewskiej „Migot. Z krańca Grenlandii” oraz Wydawnictwa Dowody ‒ zwycięska książka Anny Goc „Głusza” i Jakuba Sieczki „Pogo”.
Do 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszone zostały 143 książki. 97 z nich zostało napisanych po polsku, 46 to tłumaczenia z siedmiu języków: angielskiego – 33, hiszpańskiego – 3, rosyjskiego – 3, francuskiego – 3, niemieckiego – 2, słowackiego i niderlandzkiego – po jednej. O przyznaniu nominacji oraz głównej nagrody zdecydowało jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej, w składzie: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano i Ludwika Włodek.
Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”, a partner Nagrody to „Książki. Magazyn do Czytania”. Patronat honorowy nad finałem 14. edycji objęła Ambasada Królestwa Danii oraz Ambasada Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatkach i laureatach oraz o samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tam także pełny tekst laudacji na cześć Anny Goc, laureatki 14. edycji Nagrody.
Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła 14 stycznia 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to forma wyróżnienia wartościowych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności. Nagroda ma na celu uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, jednego z najczęściej tłumaczonych polskich autorów.