W Niedzielę przywitaliśmy w Muzeum wspólnym śniadaniem, w ciągu dnia publiczność uczestniczyła w licznych performansach, zawodach w ping-ponga z ekipą serwisową. Wieczorem w największej galerii zagrała Hania Rani. Od piątku odwiedziło nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie blisko 50 000 osób. To niesamowite!
Trzeciego dnia, od pierwszych godzin otwarcia MSN-u, tysiące osób oglądało przygotowane przez kuratorki i kuratorów Muzeum trzy wystawy. Wśród nich przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek. To część gromadzonej od 20 lat kolekcji Muzeum, którą zobaczymy na wystawie w lutym 2025 roku. Publiczność zatrzymywała się wielokrotnie przy historycznych pracach takich jak Przyjaźń Aliny Szapocznikow i Kompozycji monumentalnej Magdaleny Abakanowicz, a także przy pracach artystek współczesnych o międzynarodowym znaczeniu: pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, chilijskiej ikony sztuki feministycznej.
W niedzielę uczestniczyliśmy w spotkaniu z kuratorami 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, zatytułowanego Trudna Miłość. Między placem a Pałacem, Fredim Fischlim, Nielsem Olsenem, Tomaszem Fudalą i Natalią Sielewicz. Tematem tegorocznej edycji festiwalu, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie od 2009 roku, jest rola muzeum oraz miejsce, gdzie stanął gmach MSN-u – samo centrum Warszawy. Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia. Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych gości Muzeum cieszyły się otwarte warsztaty rodzinne, które odbywały się na wystawie „Formy podstawowe. Muzeum jako szkoła”.
Warto dodać, że z okazji otwarcia MSN-u, wybrane artystki i artyści, przygotowali specjalnie prace. To multimedialne wideo Agnieszki Polskiej Przepowiednia, którą można oglądać na fasadzie budynku i wielkoskalowy obraz Karoliny Jabłońskiej Słoiki, eksponowany w kawiarni Muzeum. Kolejną pracę, która stała się właśnie częścią nowej siedziby MSN-u stworzył Wojciech Bąkowski. To instalacja dźwiękowa zainstalowana w podcieniach budynku, zatytułowana Jasna przyszłość, na którą składają się skomponowane przez Bąkowskiego dżingle i autorskie komentarze. Wreszcie Zbigniew Libera stworzył pracę pod tytułem Inwazja na muzeum, która powstała w ramach publicznej otwartej sesji zdjęciowej wykonanej w nieoddanym jeszcze do użytku budynku MSN-u.
Muzyczny finał weekendu otwarcia Muzeum zapewniła Hania Rani, która z tej okazji przygotowała specjalny koncert, transmitowany również na fasadzie. Zobacz wideo-relację!