Mowa miłości – nowy projekt Outriders

Informacja Prasowa - 07.10.2019
174

Mowa miłości - nowy projekt Outriders

Czy na Instagramie jest miejsce na dyskusję na temat…dyskutowania? Outriders, serwis z dziennikarstwem międzynarodowym specjalizujący się w opowiadaniu świata w interaktywny sposób, postanowił to sprawdzić.

3 października – na półtora tygodnia przed wyborami parlamentarnymi w Polsce – obserwujący profil Outriders zostali zapytani: Gdybyście mogli ulepszyć coś w debacie publicznej, co by to było? Dzień później na Instagramie pojawiły sięGIFy #MowaMiloscia użytkownicy polskiego Instagrama zostali zaproszeni do wykorzystywania ich i dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat stanu polskiej debaty publicznej. Celem akcji “Mowa miłości” jest przywrócenie do słownika dyskusji publicznej języka wzajemnego szacunku, zrozumienia i przede wszystkim chęci rozmowy – mimo różnych poglądów i pozornie dzielących różnic.

 

 

Naszą intencją jest chęć spróbowania innego podejścia do problemu mowy nienawiści. Zamiast robić akcje antyhejtowe zdecydowaliśmy się pójść w stronę pozytywną i zaprezentować nowy sposób rozmowy – zmienić język. Dla tej nowy semantyki przygotowaliśmy narzędzie – słownik GIFów– opowiada Jakub Górnicki, współzałożyciel Outriders.

W tym momencie użytkownicy mogą wybierać spośród 5 GIFów,ale ambicją organizatorów jest to, żeby do akcji włączyli się też Internauci i proponowali swoje GIFy. Pierwsze pomysły już spływają i w przyszłym tygodniu Outriders zaprezentuje kolejny zestaw.

Dlaczego twórcy akcji zdecydowali się akurat na Instagram? Instagram Stories to obecnie jedna z najbardziej angażujących i przykuwających uwagę form komunikacji. Napoleon Cat podaje, że z Instagram Stories codziennie korzysta 400 milionów użytkowników a według Gemius/PBI w sierpniu 2019 z Instagrama w Polsce korzystało 8,4M Internautów. Do tej pory w Polsce nie było dużej kampanii społecznej realizowanej wyłącznie na Instagramie. Mimo wciąż wzrastającej popularności serwisu – dla marketerów i organizacji społecznych nadal jest to nowa przestrzeń, która do tej pory nie była wykorzystywana przy tego typu projektach.

Postanowiliśmy wykorzystać GIF stickery, bo to narzędzie, z którego korzystamy wszyscy. GIFy są uniwersalne i zrozumiałe nawet mimo dzielących nas różnic kulturowych czy geograficznych, a do tego dobrze nam się kojarzą. Takie właśnie skojarzenia powinniśmy mieć z debatą publiczną, powinniśmy chcieć rozmawiać i wymieniać się poglądami. – przekonuje Anna Górnicka, redaktor naczelna Outride.rs.

Codziennie około 300 milionów ludzi wysyła ponad 2 miliardy GIFów za pośrednictwem GIPHY– największego tego typu serwisu zintegrowanego bezpośrednio z Instagramem.[1]

 

 

GIFy zostały przygotowane przez Panią Krysię – graficzkę współpracującą z Outriders między innymi przy tworzeniu kultowych okładek Briefu – cotygodniowego magazynu w formie newslettera, w którym co tydzień prezentowane są informacje z całego świata.

 

 

 

Organizatorzy “Mowy Miłości” wierzą, że także inne redakcje i twórcy internetowi dołączą do akcji. Projekt jest otwarty, GIFy łatwo szerowalne, kilka zaprzyjaźnionych redakcji już zaprosiliśmy do współpracy, ale mamy nadzieję, że więcej medialnych partnerów dołączy do akcji spontanicznie – zachęca Alicja Peszkowska, koordynatorka projektu Outriders Network. Organizatorzy przyznają, że jest to też eksperyment, który będzie rozwijał się wraz z zaangażowaniem ze strony użytkowników i to przede wszystkim od nich zależy, jakie będą kolejne kroki przedsięwzięcia.

 

 

GIFy można znaleźć na stronie http://mowamilosci.pl, a także wpisując #MowaMilosci w wyszukiwarkę GIFów na Instagramie.

[1]https://www.digitaltrends.com/features/giphy-founder-alex-chung-interview/

Comments

comments

174
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...