Most w Bambergu ozdobiło wyjątkowe graffiti

Redakcja PR - 04.12.2018
168

Odwrócone graffiti na Untere Brucke

Bamberg to zabytkowe miasteczko położone w Bawarii w Niemczech. W naszym kraju kojarzone być może także przez niektórych z lekcji historii, gdyż w XII wieku biskup, Otto z Bambergu rozpoczął chrystianizację Pomorza Zachodniego o czym dziś przeczytać można w podręcznikach. Malownicze miasteczko z przepiękną  starówką, wpisaną na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO jest ozdobą regionu i atrakcją dla wielu turystów. W maju 2018 roku z okazji 25 rocznicy wpisania starówki na tę prestiżową listę na najbardziej znanym z Bamberskich mostów Untere Brucke powstało nietypowe malowidło – odwrócone graffiti. Za całą akcją stała firma Kärcher, a obraz zamiast farbami wykonano… myjką wysokociśnieniową.

 

 

Niemiecki producent sprzętu czyszczącego, firma Kärcher we współpracy ze znanym artystą Klausem Dauvenem nie po raz pierwszy podjął się wykonania takiego nietypowego działa sztuki. Odwrócone graffiti polega na tym, ze z pomocą urządzenia wysokociśnieniowego, w tym przypadku był to model HD 9/23 G,  wymywana jest część zabrudzeń z wybranych fragmentów ściany, w ten sposób powstaje jedyny w swoim rodzaju dwukolorowy  obraz.  Co prawda takie dzieło sztuki z czasem znika, lecz dzięki nowoczesnej technice może zostać utrwalone choćby na pamiątkowych fotografiach robionych przez turystów czy też na pocztówkach.

 

 

Most “Untere Brücke“ w Bambergu

Most “Untere Brücke“ położony jest w centrum starego miasta i jest integralnym elementem wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO starówki. W dawnych czasach był to most prywatny, natomiast dziś wszyscy mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się nim i pięknym widokiem na stare miasto, brzeg rzeki i piękne domy wykonane z muru pruskiego, jaki się z niego rozpościera. Cesarz Maximilian II Habsburg miał nazwać te okolicę „małą Wenecją”.

Comments

comments

168
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...