Mobilne Wpłatomaty Idea Banku biją kolejne rekordy

Informacja Prasowa - 07.04.2017
134

Dzięki tym autom polski Idea Bank jest znany na całym świecie

Do Mobilnych Wpłatomatów Idea Banku klienci wpłacili w marcu rekordową kwotę 51,5 mln PLN, o 418% więcej niż przed rokiem i o 38% więcej niż w lutym. Mobilne Wpłatomaty odpowiadają już za ponad 20% wpłat gotówkowych do Idea Banku.

 

W przyszłym tygodniu projekt Mobilnego Wpłatomatu będzie świętował drugie urodziny. Pierwszy samochód przeznaczony do przewozu gotówki, który można wezwać przez mobilną aplikację, pojawił się na ulicach Warszawy dokładnie 13 kwietnia 2015 roku. Od tego czasu Idea Bank konsekwentnie rozwija sieć Mobilnych Wpłatomatów. Obecnie liczy ona 19 pojazdów i w tym półroczu zostanie zwiększona o kolejnych 18. Usługa odbioru gotówki dostępna jest już w 14 miastach.

6 340 transakcji w marcu

W marcu br. suma wpłat do Mobilnych Wpłatomatów po raz pierwszy w historii przekroczyła 50 mln PLN. Klienci wpłacili do mobilnych urządzań łącznie 51,5 mln PLN, co oznacza wzrost aż o 418% rok do roku i o 38% względem lutego. Liczba przeprowadzonych transakcji wyniosła 6 340 i była prawie czterokrotnie większa niż w marcu 2016 roku.

– Marzec był rekordowym miesiącem w historii Mobilnych Wpłatomatów zarówno pod względem sumy wpłat, jak i liczby przeprowadzonych transakcji. Marcowe wyniki potwierdzają, że wpłatomaty wzywane we wskazane miejsce jak taksówka idealnie wpisują się w potrzeby polskich przedsiębiorców – mówi Dominik Fajbusiewicz, członek zarządu Idea Banku, twórca Mobilnych Wpłatomatów. – Rekordowy wynik udało się osiągnąć dzięki wzrostowi liczby klientów korzystających z opcji tzw. stałego zlecenia, klientów sieciowych, mających kilka sklepów, restauracji czy punktów usługowych oraz zmian w aplikacji mobilnej – podkreśla Dominik Fajbusiewicz. Aplikacja mobilna jest jednym ze sposobów zamawiania Mobilnego Wpłatomatu, umożliwia ona złożenie zarówno zlecenia jednorazowego, jak też zamówienia samochodu z góry na określone dni i godziny.

Według portalu cashless.pl w Polsce jest 6 295 wpłatomatów. Na podstawie danych NBP można z kolei szacować, że średnia miesięczna suma wpłat przypadająca na jedno urządzenie wynosi 792 tys. PLN. Jeden Mobilny Wpłatomat pozyskuje natomiast średnio 2,7 mln PLN w miesiącu, co oznacza, że jest aż o 242% bardziej efektywny od przeciętnego urządzenia stacjonarnego.

Klienci wpłacają do maszyn mobilnych średnio 7 800 PLN. Dla porównania, średnia wpłata w stacjonarnym wpłatomacie sieci Euronet realizowana przez klienta Idea Banku wynosi 2 170 PLN. Zdecydowanie najwyższych wpłat dokonują jednak użytkownicy korzystający z Mobilnej Wrzutni. To rozwiązanie wzbogaciło usługę Idea Banku niedawno i jest na razie dostępne w Warszawie. Średnia wpłata w Mobilnej Wrzutni wynosi obecnie 69 140 PLN i bardzo szybko rośnie.

Wysokie salda na rachunkach

Twórców innowacyjnej usługi cieszy fakt, że tylko co piąta dokonywana przez Mobilny Wpłatomat transakcja opiewa na kwotę niższą niż tysiąc złotych. Dane te potwierdzają opłacalność posiadania i rozwijania sieci mobilnych urządzeń przez Idea Bank. Przemawia za tym również fakt, że klienci korzystający z Mobilnych Wpłatomatów utrzymują na rachunkach ponad trzykrotnie wyższe salda niż pozostali (tzw. osad na rachunkach jest to dla banku najbardziej efektywne źródło finansowania akcji kredytowej).

– Jeszcze w tym półroczu planujemy uruchomić 18 kolejnych pojazdów wyposażonych w bankomaty-wpłatomaty, niektóre także we wrzutnie, a pierwszy z nich wyjedzie na ulice już w tym miesiącu – zapowiada Dariusz Makosz, członek zarządu Idea Banku – Pojazdy dołączą do tych już obecnych m.in. w Trójmieście, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Szczecinie, Lublinie, Rzeszowie oraz Białymstoku – dodaje przedstawiciel banku.

Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank wynika, że 32% mikroprzedsiębiorców rozlicza się wyłącznie w gotówce, a pozostałych 68% łączy płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Bezpłatna dla klientów Idea Banku usługa powstała właśnie z myślą o właścicielach firm, by mogli bezpiecznie, wygodnie i szybko wpłacać utarg.

Samochody przerabiane są na pojazdy służące do przewozu gotówki na zlecenie Idea Banku przez firmę Germaz. Z kolei Wincor NiXdorf dostarcza do aut urządzenia bankomatów-wpłatomatów. Wrzutnię zaprojektowała firma Globe. 18 wpłatomatów działa w sieci Euronet, jeden pojazd – BMW i3 jest bezpośrednio skomunikowany z bankiem. Aplikacja do zamawiania samochodów została stworzona przez iTaxi.

Mobilny Wpłatomat otrzymał szereg prestiżowych nagród w konkursach krajowych i zagranicznych. Przykładowo, w 2015 r. w konkursie BAI Finacle Global Banking Innovation Awards został uznany za największą innowację w dziedzinie płatności na świecie, a w Efma Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards określony mianem najbardziej przełomowej innowacji.

Comments

comments

134
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...