Młodzi pasjonaci retoryki szerzą kulturę debaty wśród najmłodszych w ramach projektu  „Zwolnieni z Teorii”

Informacja Prasowa - 02.04.2025
207

Jak przekazać młodzieży umiejętności, które coraz rzadziej znajdują miejsce w standardowym programie nauczania?

Odpowiedzią może być inicjatywa warszawskich licealistów „Mów to Głośno”, którzy postanowili podzielić się swoją pasją do debat oksfordzkich z młodszym pokoleniem w ramach projektu  „Zwolnieni z Teorii”.

 

Współczesna młodzież coraz częściej mierzy się z problemami w komunikacji werbalnej. Trudności z mówieniem przybierają różne formy – dla niektórych wyzwaniem jest pokonanie tremy i lęku przed wystąpieniami publicznymi, inni borykają się z nieumiejętnością logicznego układania myśli, co prowadzi do chaotycznych wypowiedzi. Nie brak również osób, które dobrze radzą sobie w mowie potocznej, ale mają problem z argumentacją i przekonywaniem innych do swoich racji. Mimo, że zdolność jasnego wyrażania siebie jest kluczowa w życiu prywatnym i zawodowym, nadal nie poświęca się jej wystarczającej uwagi w systemie edukacji. Choć w niektórych szkołach pojawiają się koła debat, konkursy krasomówcze czy dodatkowe warsztaty, to są to działania raczej fakultatywne i dostępne dla ograniczonej grupy uczniów. Wprowadzenie regularnych lekcji z retoryki, debat czy autoprezentacji mogłoby znacznie poprawić sytuację. Niestety, wciąż nie jest to standard w polskich szkołach, a uczniowie zmuszeni są szukać dodatkowych możliwości rozwoju poza programem nauczania.

 

Na szczęście młodzież sama podejmuje inicjatywę, by zmieniać ten stan rzeczy. Przykładem jest projekt społeczny „Mów to Głośno!”, realizowany w ramach Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. „Mów to Głośno” to projekt edukacyjny prowadzony przez grupę uczniów z XXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie – Leonię Kade, Klarę Antolak, Karola Witkowskiego i Filipa Witkowskiego. Od ponad dwóch lat aktywnie uczestniczą oni w debatach oksfordzkich na poziomie szkolnym i lokalnym. Licealiści organizują warsztaty w szkołach podstawowych, ucząc najmłodszych sztuki wystąpień publicznych, argumentacji i kultury debatowania. Do tej pory projekt zawitał do sześciu placówek na terenie warszawskich dzielnic: Ochoty, Woli i Żoliborza. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zgodnie podkreślają wartość zajęć i potrzebę rozwijania umiejętności retorycznych wśród młodzieży. Organizatorzy podkreślają jednak, że widzą potrzebę dalszej realizacji swojej misji szerzenia sztuki świadomego mówienia.

 

– Widać, jak wiele młodszych od nas koleżanek i kolegów dosłownie drży na myśl o wystąpieniach publicznych. Niektórzy zamierają w bezruchu, inni tracą głos, a jeszcze inni rezygnują z wyrażenia własnego zdania w obawie przed oceną. To prawdziwy kryzys komunikacyjny wśród młodego pokolenia – podkreśla  jedna z inicjatorek projektu. – Gdy widzimy, jak utalentowani, błyskotliwi uczniowie kurczą się w sobie, bo nie potrafią publicznie wyrazić swoich myśli, czujemy, że musimy działać. To nie jest tylko kwestia szkolnych prezentacji – to umiejętność, która będzie im towarzyszyć przez całe życie, decydując często o ich przyszłości zawodowej i osobistej. Chcemy wyrwać ich z tego paraliżującego lęku, pokazać, że ich głos ma znaczenie i inspirować do przełamywania własnych barier.  – dodają z pasją pomysłodawcy.

 

Projekt „Mów to Głośno” realizowany jest w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii

Comments

comments

207
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...