Warsaw EUDC 2016 – Mistrzostwa Europy Debat

Redakcja PR - 30.08.2016
43

W Warszawie skończyły się Mistrzostwa Europy Debat (Warsaw EUDC 2016)

Turnieje debat, jak pisałem wcześniej, są zaraz po zawodach sportowych największymi imprezami studenckimi w Europie. Tego lata impreza o tak dużej randze odbyła się w Polsce. Warszawa zdobyła prawo do organizacji EUDC (European Universities Debating Championship) w 2014 roku. Dwa lata, jakie minęły od tamtej chwili stanowiły okres niezwykle intensywnej pracy: szukania miejsc na debaty, imprezy, finały (wszak trzeba było pomieścić 700 osób), poszukiwania sponsorów, ambasadorów, patronów medialnych. Wiele przez ten czas się zmieniło – niektóre miejsca wyburzono, inne powstały. Sejm, w którym początkowo miały odbywać się finały, przeszedł gruntowne zmiany – dotknęły one także media, z którymi już wszystko ustalono. Sytuacja była więc dynamiczna – ostatecznie rundy podstawowe odbywały się w budynku Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ćwierćfinały i półfinały na Wydziale Prawa i Administracji UW, przy ul. Lipowej 4, a wielki finał – w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

14039994_1806184696267108_367187274966921530_n

Fot. Kuba Mozolewski

Do Warszawy zjechało 700 najlepszych studentów z całej Europy, by przez tydzień rywalizować – po angielsku – na wiedzę, argumenty i przykłady. Oto, jakie tematy na nich czekały w pierwszych dziewięciu rundach:

 • This House regrets the rise of social media as a primary source of news distribution
 • TH supports Barack Obama’s statements that emphasise African- Americans taking individual responsibility for improving their own position in life
 • TH would create state-run centres where individuals can purchase and consume psychedelic drugs whose primary effect is to alter cognition and perception e.g. LSD and Magic Mushrooms.
 • TH supports strong government intervention to prevent gentrification*
  *process when significant numbers of wealthier people move to a poor area
 • Infoslide: Richard Wagner was a 19th century anti-Semitic German composer. His music was favoured by the Nazis and played at the Nurnberg rallies and reportedly at Nazi death camps. When Wagner’s music was played in Israel, it led to protests and it remains controversial.
  Motion: TH believes the Israeli Philharmonic Orchestra should regularly play the works of Wagner.
 • TH regrets the mass commercialisation of football
 • TH supports sanctuary cities in the United States
 • TH believes Latin American states should provide extensive material support for a military coup against Venezuelan government
 • TH believes EU should fund satirical publications in its member states that target far-right political parties

W kategorii angielski jako pierwszy język, najlepiej poradziła sobie drużyna z Serbii z uniwersytetu PEP, a jej członek został także najlepszym mówcą turnieju. Z kolei kategoria angielski jako drugi język została zdominowana przez uniwersytety w Tel Avivie i Leiden. W finale spotkały się po dwie drużyny z tych uczelni. Ostatecznie górą byli Izraelczycy – drużyna – Tel Aviv A – i tak jak w przypadku PEP, także tutaj członek zwycięskiej drużyny okazał się najlepszym mówcą.

14034745_1808208152731429_8267970666414381894_n

Fot. Kuba Mozolewski

Uczestnicy mogli oderwać się od zmagań intelektualnych podczas imprez w warszawskich klubach – Cudach na Kiju w dawnej siedzibie PZPR, Miłości, Hybrydach, Barze Studio. Końcowy bankiet odbył się w sali marmurowej w Pałacu Kultury.

EUDC było dla uczestników świetną okazją nie tylko do nauki i poprawienia debatanckich umiejętności, lecz także – a może przede wszystkim – do zawarcia nowych znajomości i poznania Warszawy. Jak mówiła na zakończenie turnieju prof. Anna Giza, prorektor ds. rozwoju i polityki finansowej Uniwersytetu Warszawskiego, z badań przeprowadzonych przed EURO 2012 wynika, że ok. 70% obcokrajowców nie ma żadnych skojarzeń z Polską. Imprezy, na które przyjeżdża ponad pół tysiąca młodych Europejczyków z pewnością pomagają nadrobić te braki i zostawić wspaniałe wspomnienia. Pod względem organizacyjnym wszystko było dopięte na ostatni guzik, a cała impreza przebiegła bardzo sprawnie. Pod tym względem wystawia dobre świadectwo nie tylko debatom jako taki, ale całemu polskiemu środowisku, które za nimi stoi i prężnie je rozwija.

14117909_1807953592756885_7472725558244932213_n

Fot. Kuba Mozolewski

Mistrzostwa Europy wpisały się w obchody 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego, których hasłem jest „Dobry początek”. Dlatego zakończone właśnie Mistrzostwa Europy powinny być wstępem do dalszych działań. Debaty zyskały świetną reklamę i rozgłos, które teraz trzeba wykorzystać. Fundacja Polska Debatuje planuje uruchomić program Szkoła Debatuje i promować debaty wśród licealistów. Od października rusza rekrutacja do uniwersyteckich Klubów Debat w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Z nowy rokiem akademickim zaczynają się także pomniejsze turnieje międzynarodowe – jeśli tylko ktoś ma czas i środki – każdy weekend może spędzić w innym mieście Europy debatując i poznając nowych ludzi. Skończone właśnie Warsaw EUDC 2016 jest tylko początkiem nowego rozdziału.

Comments

comments

43
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...