Millward Brown – Polacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów

Redakcja PR - 20.09.2017
238

Millward Brown – Polacy jednym z najbardziej zapracowanych narodów

Według badania, przeprowadzonego przez Millward Brown dla Work Service, Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo. Są jednak i tacy, których czas pracy w tygodniu wynosi nawet powyżej 50 godzin.

Najbardziej pracowitymi są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą oraz takie, które zarabiają powyżej 3999 zł. Ich średni czas pracy w tygodniu wynosi ponad 50 godzin. W badaniu widać wyraźnie zależność czasu pracy od wysokości wynagrodzenia. Osoby zarabiające do 1999 zł pracują średnio 42,2 godziny w tygodniu, zaś w przedziale 2000-2999 zł czas pracy wynosi około 43,8 h/tydzień. Pracownicy z wynagrodzeniem w przedziale 3000-3999 zł pracują średnio 46,6 godzin tygodniowo.

Jak podaje Business Insider, z badania wynika, że mężczyźni pracują średnio o 5,5 h dłużej od kobiet. Przekłada się to również na wysokość zarobków. Dodatkowo, wśród osób prowadzących własną działalność, 72% przyznaje, że ich czas pracy w tygodniu oscyluje w granicach 55 godzin.

Wydłużony czas pracy może wynikać z sytuacji na rynku, na którym brakuje wykwalifikowanych pracowników. Przedsiębiorstwa wydłużają więc czas pracy obecnym zatrudnionym, co z kolei prowadzi do presji płacowej. Wzrost liczby nadgodzin z pewnością odbija się na efektywności pracowników, a koszt pracy wzrasta z powodu konieczności wypłacania dodatkowej stawki za nadgodziny. Taka sytuacja prowadzi z kolei do wzrostu cen produktów i usług.

Wielu pracowników jednak decyduje się na wzięcie nadgodzin, gdyż jest to jeden ze sposobów na zwiększenie swojego dochodu. Tę zależność widać wyraźnie, gdy spojrzymy na badanie z perspektywy zarobków – im większe wynagrodzenie, tym dłuższy czas pracy.

Comments

comments

238
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...