Gotowe rozwiązania jako sposób na wyjście z impasu
Raport z badań
Najwięcej czasu w ciągu dnia, poza pracą zawodową, Polacy przeznaczają na obowiązki domowe i rodzinne (63 proc. badanych) oraz gotowanie (16,5 proc). Choć blisko trzy czwarte dorosłych Polaków (73 proc.) w ciągu ostatniego roku zrobiło coś po raz pierwszy w życiu wyłącznie dla siebie, to aż 75 proc. mówi, że musiało porzucić ulubione hobby lub aktywność. Maczfit zbadał, co powstrzymuje Polaków przed realizacją pasji i podejmowaniem nowych aktywności. Wyniki zostały przedstawione w raporcie „Między obowiązkiem a pasją – Polacy przytłoczeni codziennością”.
Gotowe rozwiązania jako sposób na wyjście z impasu
Tylko 2 proc. badanych jest przekonanych, że nic nie skłoniłoby ich do podjęcia aktywności wyłącznie dla siebie. Pozostali mówią wprost: największą barierą jest brak czasu (51proc. wskazań). Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie finansowe (46 proc.) oraz brak motywacji (44 proc.). Obowiązki domowe, zakupy i gotowanie połączone z pracą zawodową powodują, że nie zostaje wiele przestrzeni na przyjemne, nieobowiązkowe aktywności. Trzy czwarte dorosłych Polaków zadeklarowało, że musiało porzucić lubiane zajęcia z powodu nadmiaru obowiązków. Częściej z hobby rezygnowały osoby w wieku 18-25 lat (81 proc.) i 36-45 lat (81 proc.), z wykształceniem wyższym (80 proc.) oraz z wyższymi dochodami (80 proc.). To liczna grupa, potencjalnie otwarta na szukanie rozwiązań upraszczających codzienne obowiązki.
Dane te komentuje dr Joanna Heidtman, psycholog i socjolog: Jak wynika z badań Polki i Polacy są otwarci na nowe aktywności i doświadczenia. 73% w ciągu ostatniego roku zrobiło coś po raz pierwszy w życiu tylko dla siebie. Trochę związane jest to z kulturą, która zachęca do rozwoju na wszystkich etapach życia, trochę z coraz większymi możliwościami, by uczyć się nowych rzeczy. Jednocześnie jest nam trudno utrzymać i rozwijać te aktywności. Młodzi respondenci porzucają swoje hobby najczęściej: można to jednak wiązać z etapem życia, w którym poszukujemy swojej ścieżki zawodowo i prywatnie. Co ciekawe, w starszej grupie wiekowej zauważalny jest podobny odsetek „porzuceń”. To okres, w którym zazwyczaj zmagamy się z godzeniem wielu ról życiowych: rodziców małych dzieci, ról zawodowych pełnych wyzwań, ról domowych, związanych z dużą ilością codziennych obowiązków. Hobby, pasje, rozwój osobisty „przegrywają” wobec aktywności czasem mniej lubianych (np. prawie połowa z badanych wolałaby gotować tylko w dni wolne), ale postrzeganych jako konieczne (np. zakupy, gotowanie).
Jak odzyskać czas i na co go przeznaczyć? Hobby i rozrywka wysoko na liście.
Jak wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Maczfit, Polacy często wskazują potrzebę znalezienia rozwiązań, które oszczędzą czas przeznaczany na domowe obowiązki. Gotowe posiłki dostarczane do domu, jakimi są dania oferowane w ramach cateringu, pozwalają zaoszczędzić codziennie nawet kilka godzin. Czas ten można przeznaczyć na dowolne aktywności. Na co wskazują Polacy, pytani o wykorzystanie dodatkowego czasu? Na pierwszym miejscu znalazły się hobby i rozrywka – tak deklaruje ponad połowa badanych (53 proc.). Kolejno relaks i medytacja (31 proc.) oraz kontakty z rodziną i przyjaciółmi (28 proc.). Nieco mniej osób wskazuje na aktywność fizyczną (27 proc.) oraz rozwój osobisty (26 proc.). Młodsi (18-25 lat) chętniej przeznaczyliby dodatkowy czas na sport (32 proc.), natomiast osoby w wieku 46-55 lat preferują hobby i rozrywkę (57 proc.).
Subiektywnie postrzeganą barierą dla rozpoczęcia i utrzymania nowych aktywności są czas i finanse. Paradoksalnie często bywa tak, że jedno zabiera nam drugie. Innym podawanym powodem jest niedostateczny poziom motywacji, ale gdy różne aktywności (np. domowe, zawodowe, rodzinne, towarzyskie) konkurują mocno ze sobą, trudno jest znaleźć i utrzymać w sobie motywację do rozwijania nowych. Czas jest ograniczony i nie możemy go ani „zmagazynować”, ani „odłożyć”. Dlatego też warto zastanowić się, jak mądrze zagospodarować ten zasób – dodaje dr Joanna Heidtman.
Zaczynanie od nowa – część Polaków przekonana o istnieniu górnej granicy wieku
Ponad połowa Polaków (53 proc.) uważa, że na rozpoczęcie pewnych aktywności, np. sportowych czy hobby, może być zbyt późno ze względu na wiek. Co ciekawe, odsetek ten zmniejsza się wraz z wiekiem badanych, im starsi jesteśmy, tym bardziej skłaniamy się ku opinii, że jeszcze wiele nowych wyzwań w życiu jest przed nami. Zdecydowanie za późno na rozpoczynanie nowych aktywności – tak wskazuje zaledwie 16 proc. osób w wieku 46-55 lat, podczas gdy wśród młodych do 25 r. ż. odsetek wzrasta do 24 proc.
Raport „Między obowiązkiem a pasją – Polacy przeciążeni codziennością” pokazuje, że Polakom brakuje czasu na odpoczynek i własne pasje, choć są one dla nich ważne i znajdują się wysoko na liście potrzeb. W odpowiedzi Maczfit wskazuje sposoby, jak uczynić codzienność łatwiejszą.
Badanie przeprowadzone zostało na zamówienie Maczfit przez SW Research na reprezentatywnej próbie 1529 Polek i Polaków. Treść raportu jest dostępna do pobrania na https://www.maczfit.pl/blog/raport-miedzy-obowiazkiem-a-pasja-polacy-przytloczeni-codziennoscia/.
Comments
