Mark Zuckerberg – filantrop

Jerzy Ciszewski - 12.12.2015
286

Niedawno świat obiegła informacja o tym, że Mark Zuckerberg chce przekazać 99% swoich akcji na cele charytatywne.

Spektakularna kwota blisko 45 miliardów dolarów sparaliżowała wszystkich niedowiarków. Niemal od razu po fali gratulacji i lajków ze strony znanych tego świata podejrzliwość dziennikarzy dała o sobie znać.

Od początku. Zuckerberg opublikował w sieci list do swojej córeczki, w którym wyjaśniał całą sprawę. Przedsiębiorca wspólnie ze swoją żoną postanowili założyć fundację Chan Zukcerberg Initiative (rzecz jasna to tam powędrują pieniądze), której celem jest walka ze społecznymi nierównościami oraz wspieranie potencjału dzieci. To nie jest jedyna tego typu akcja Zuckerberga, ponieważ miliarder zaangażował się między innymi w inicjatywę „Breakthrough Energy Coalition”, działająca w sprawie globalnego ocieplenia. Także ogromne kwoty przekazane Silicon Valley Community Foundation i podpis pod inicjatywą „Giving Pledge” to kolejne dowody dobroci założycela największego serwisu społecznościowego na świecie. Czy można Zuckerberga nazwać filantropem?

Biorąc pod uwagę fakt, że małżeństwo zostało uznane przez ,,Chronicle of Philanthropy” za najbardziej hojnych ofiarodawców Stanów Zjednoczonych, chyba sukces należy do ich obojga.

Wątpliwości pojawiły się jednak dopiero po ostatnich wydarzeniach i informacji o niebagatelnej kwocie 45 miliardów dolarów, jaka zasili fundację Chan Zuckerberg Initiative. Oczywiście nie będzie do jednorazowy datek, ale pieniądze będą przekazywane systematycznie przez całe życie. Czy to aby czysta chęć dzielenia się zyskiem z innymi? Przecież dzięki tej inicjatywie można sporo zyskać w kwestiach podatkowych. Mówi o tym obszerny artykuł, w którym zostaje poruszona kwestia owej dobroczynności.

Co zyska Zuckerberg po tej akcji? Na pewno dobry wizerunek, o który w dzisiejszych czasach dbają niemal wszyscy. Finanse również pozostaną bezpieczne we wspólnej fundacji. Największe jednak zyski to chyba świadomość tego, że kiedyś dzięki tej inicjatywie idea edukacji i ciągłego rozwoju talentów dzieci wyda na świat kolejnego tak hojnego przedsiębiorcę.

Powinniśmy głównie o tym pamiętać.

AK

 

Comments

comments

286
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...