Mama w pracy – czy da się pogodzić życie zawodowe i rodzinne?

Informacja Prasowa - 21.05.2019
77

Mama w pracy - czy da się pogodzić życie zawodowe i rodzinne?

Zbliżający się Dzień Matki jest okazją, aby poszukać odpowiedzi na pytanie – czy można się rozwijać zawodowo mając dziecko, a nawet czwórkę? Na to trudne pytanie próbuje odpowiedzieć Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja, a prywatnie mamy czwórki dzieci

Połączenie życia zawodowego z byciem mamą jest wyzwaniem dla wielu kobiet w Polsce. Nie jest łatwo pogodzić rolę mamy i pracownika. Czy istnieje przepis na pogodzenie tych życiowych wyzwań w dzisiejszym świecie?

Joanna Paciorek w swojej książce „Mama w pracy” opisuje różne sytuacje, w których próbuje godzić rolę mamy i aktywnej zawodowo kobiety. Autorka z lekkością i humorem pisze o łączeniu macierzyństwa z pracą w międzynarodowej korporacji i początkach Fundacji Świętego Mikołaja. Pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

-Książka jest nie tyle o tym, jak to wychodzi, ale o tym, jak to czasami nie wychodzi, a mimo wszystko świat się nie zawala i można być przy tym szczęśliwą osobą. Staramy się być idealne, choć się nie da i warto podejść do tego z humorem – komentuje Joanna Paciorek, autorka książki, pracująca zawodowo mama czwórki dzieci.

Inspiracją do powstania książki była zrealizowana przez Fundację Świętego Mikołaja kampania społeczna, pokazująca problemy mam w pracy. Z pomocą instytutu badawczego fundacja przyjrzała się sytuacji matek w Polsce, dostrzegając ich rozterki, trudne wybory dotyczące odkładanego w czasie macierzyństwa w obawie przed utratą pracy czy zbyt szybkiego powrotu po urodzeniu dziecka do obowiązków zawodowych.

Książka „Mama w pracy” powstała na podstawie wpisów blogowych, pisanych na przestrzeni kilku lat, ale bez instagramowych filtrów i „parentingowych” fajerwerków. Efektem końcowym jest barwny zbiór historii o wszystkim, co składa się na codzienne życie pracującej mamy.

-O chwilach błahych i sprawach ważnych. O porankach, wieczorach, drodze do pracy i zwykle zbyt późnych powrotach. O rozmowach z dziećmi przy rodzinnym stole i o spotkaniach w pracy przy stole konferencyjnym. O życiu i o śmierci. I wreszcie o oczekiwaniu na moją córeczkę. To dzięki niej ścieżka kariery zaprowadziła mnie z dyrektorskiego stanowiska w międzynarodowej korporacji do domu. Do domu, gdzie mogę być żoną i mamą czwórki dzieci  – pisze autorka o swojej książce we wstępie.

Siłą książki jest jej autentyczność. Tematy przedstawione w formie opowiadań są opisem rozmaitych sytuacji, w których autorka próbuję łączyć życiowe role.

„Mama w pracy” to ciekawa, prawdziwa historia nie tylko dla każdej z nas – kobiet, ale również dla mężczyzn, którzy nie zawsze do końca zdają sobie sprawę, jakiego wysiłku wymaga od nas codzienne życie. Autorka nie tylko daje nadzieję, że nie trzeba rezygnować z żadnej z ról, by być szczęśliwą kobietą, ale także, w ciekawy sposób przedstawia codzienność  pracującej mamy – zadowolonej z własnego życia – tak o książce wyraziła się po jej premierze dr Irena Eris.

Całkowity dochód ze sprzedaży książki „Mama w pracy” jest przeznaczony na cele statutowe Fundacji Świętego Mikołaja.

Joanna Paciorek – autorka książki  jest wiceprezesem i dyrektorem Fundacji Świętego Mikołaja, którą wraz z Dariuszem Karłowiczem założyła i prowadzi od 20 lat. Przez kilkanaście lat pracowała jako menedżer w międzynarodowej korporacji finansowej, a wcześniej w agencji reklamowej i fundacjach. Jest aktywną, spełnioną zawodowo, szczęśliwą mamą czwórki dzieci.

 

O Fundacji Świętego MikołajaFundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

 

 

Comments

comments

77
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...