LOT vs. Lufthansa. Spór o zbyt podobne logotypy

Informacja Prasowa - 20.12.2019
38

LOT vs. Lufthansa. Spór o zbyt podobne logotypy

LOT wszedł w spór prawny z Lufthansą. Nowa wersja malowana niemieckiego przewoźnika (logotyp na stateczniku) ma zbyt mocno przypominać, to którym posługuje się polska firma. To zaś zdaniem polskiego operatora może wprowadzać pasażerów w błąd i dawać Lufthansie nieuczciwą przewagę na rynku.

U podstaw sporu leżą zmiany jakie zaszły w malowaniu samolotów Lufthansy w zeszłym roku. Zmiana polegała m.in. na zmianie granatowego żurawia na żółtym tle na białego żurawia na tle granatowym. Odnowione logo można podziwiać na ogonach samolotów niemieckiego przewoźnika.
fot. PLL LOT/ Alex Tino Friedel ATF Pictures

Sam motyw żurawia na niemieckich samolotach jest jednak bardzo wiekowy. Logo zaprojektował grafik i architekt Otto Firle dla firmy Deutsche Luft-Reedere jeszcze w roku 1918. W przypadku LOT-u ten element identyfikacji wizualnej również ma swoje lata – został zaprojektowany na przełomie 1929 i 1930 roku przez Tadeusza Lucjana Gronowskiego i od tego czasu stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków w Polsce, a wszelkie próby jego zmiany spotykały się z ostrą krytyką.

Jak podaje portal Aerotelegraph rejestracja znaku po zmianach poszła Lufthansie stosunkowo gładko w Niemczech, ale już nie w całej Europie. W grudniu kancelaria prawna z Lublina złożyła w imieniu LOT sprzeciw wobec rejestracji logotypu, a zwłaszcza ciemnoniebieskiej płetwy ogonowej i białego logotypu na niej. W uzasadnieniu wskazuje, że nowe malowanie Lufthansy stwarza ryzyko pomyłki i daje niemieckiemu przewoźnikowi nieuczciwą przewagę nad polskim konkurentem.

LOT zgłosił sprzeciw wobec rejestracji logotypu – ikony żurawia na granatowym tle statecznika samolotu. Z racji na dobro toczącego się postępowania nie komentujemy sprawy – mówi Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT.

Comments

comments

38
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...