List w sprawie Andrzeja Poczobuta – Adam Michnik pisze do naczelnika więzienia w Mińsku

Informacja Prasowa - 15.05.2021
294

List w sprawie Andrzeja Poczobuta - Adam Michnik pisze do naczelnika więzienia w Mińsku

List w sprawie Andrzeja Poczobuta – Adam Michnik pisze do naczelnika więzienia w Mińsku.

 

W sobotę, 15 maja minie 50 dni od zatrzymania przez milicję w Grodnie dziennikarza Andrzeja Poczobuta, działacza niezależnego Związku Polaków na Białorusi i współpracownika „Gazety Wyborczej”. Wraz z czterema członkiniami tej organizacji został on osadzony w mińskim areszcie Wołodarka.

 

Andrzej Poczobut, współpracownik „Gazety Wyborczej” i członek zarządu Związku Polaków na Białorusi został aresztowany w Grodnie 25 marca br. Prokuratura postawiła jemu i szefowej związku Andżelice Borys zarzut „rehabilitacji nazizmu”. Grozi im za to od 5 do 12 lat więzienia. Polskie władze zdecydowanie potępiły zatrzymanie działaczy. Głos zabrał także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Josep Borrell.

 

W kwietniu br. Andrzej Poczobut napisał z Wołodarki list. Można w nim było przeczytać m.in., że mentalnie był przygotowany na taki rozwój wydarzeń – czyli prześladowania, zatrzymanie, sprawę karną i proces. „Nie smucę się, niczego nie żałuję i nie poddaję się. Powoli przygotowuję się do procesu, zapowiada się bardzo interesująco. Myślę o tych, którzy również siedzieli w tych ścianach. Kiedy prowadzą mnie korytarzami, staram się zapamiętać atmosferę, wyobrazić sobie, jak było tu kiedyś. Jak zwykle w takich momentach traktuję obecną sytuację jak delegację, której efektem będzie tekst lub książka” – napisał Poczobut. Jego żona Oksana powiedziała „Wyborczej”, że administracja więzienia nie przekazuje Andrzejowi korespondencji, celowo trzymając go w izolacji.

 

Niepokojąc się o los swojego redakcyjnego kolegi, zespół „Gazety Wyborczej” postanowił zabrać głos w tej sprawie – nie tylko na łamach dziennika i Wyborcza.pl czy w polskich mediach.

 

Do Naczelnika Aresztu Śledczego nr 1 w Mińsku specjalny list napisał redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik.

Można w nim przeczytać m.in. o aresztowaniu Andrzeja Poczobuta:

Jego sprawa, stawiane mu zarzuty, o czym jesteśmy głęboko przekonani, mają charakter bezpodstawnych i bezprawnych represji politycznych, skierowanych z woli władz przeciw uczciwemu, rzetelnemu dziennikarzowi i ogólnie – przedstawicielom mniejszości polskiej na Białorusi. Wypełniają więc znamiona czystki etnicznej, która może i powinna być ścigana prawem międzynarodowym.
Michnik wyraża też zaniepokojenie sytuacją więzionego Andrzeja Poczobuta: Chcemy więc, żeby Pan wiedział, że to, co się dzieje w areszcie z Poczobutem porusza nie tylko nas, jego redakcyjnych kolegów, ale także społeczność dziennikarską w całej Polsce. Poczobut jest znany, ceniony i szanowany, czego wyrazem jest choćby to, że w roku 2011 został uznany za polskiego Dziennikarza Roku, co jest najwyższym profesjonalnym wyróżnieniem w naszym kraju. Mimo blokady informacyjnej uważnie śledzimy więzienny los Poczobuta A.S.
Jeśli okaże się, że jego prawa jako aresztowanego są naruszane, jesteśmy gotowi i jesteśmy w stanie poruszyć polską i międzynarodową opinię publiczną a także instytucje międzynarodowe, skutecznie domagając się nałożenia kar na winnych – dodaje Adam Michnik.

Comments

comments

294
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...