Lenovo zawarło ugodę z FTC – 3,5 mln dolarów kary za umieszczanie adware w komputerach

Redakcja PR - 08.09.2017
62

Lenovo zawarło ugodę z FTC – 3,5 mln dolarów kary za umieszczanie adware w komputerach

W 2015 roku amerykańska FTC (Federal Trade Commission) wszczęła postępowanie przeciwko Lenovo. Okazało się, że drugi co do wielkości na świecie producent komputerowy instalował na sprzedawanych komputerach aplikację uznawaną za szpiegowską.

Chińska marka Lenovo na komputerach, wypuszczonych na rynek amerykański, zainstalowała oprogramowanie „Superfish”. Początkowo uważano, że aplikacja jedynie wyświetla reklamy dla użytkowników, jednak okazało się, że tak naprawdę śledzi każdy ich ruch w sieci. Była to furtka dla hakerów, którzy mogli dostać się do komputerów, na których program był zainstalowany.

FTC zwróciło uwagę, że Lenovo nie informowało konsumentów o zainstalowaniu tego oprogramowania , a taki był jego obowiązek. Komisja handlowa szacuje, że w latach 2014-2015 około 750 tys. komputerów sprzedano z aplikacją „Superfish” na dysku.

Lenovo już w 2015 roku podjęło kroki naprawcze, mające na celu zminimalizowanie strat wizerunkowych. Już wtedy marka zrezygnowała z umieszczania tego oprogramowania na swoich komputerach, a także doprowadziła do usunięcia aplikacji z pomocą programu antywirusowego na już sprzedanych urządzeniach.

Ostatecznie producent zawarł ugodę z FTC, zgadzając się na karę finansową w wysokości 3,5 mln dolarów. Dodatkowym elementem ugody jest ustalenie audytu oprogramowania przez najbliższych 20 lat. Jednak patrząc z perspektywy zagrożenia, na jakie Lenovo naraziło swoich użytkowników, jest to niewielka kara.

Comments

comments

62
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...