Legia w Lidze Mistrzów. Jak to zagrało w mediach? Raport PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Informacja Prasowa - 24.08.2016
226

Legia w Lidze Mistrzów - podsumowanie PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Niewątpliwy sukces Legii Warszawa odbił się w mediach szerokim echem. Ton komentarzy można określić jednak jako ambiwalentny. 

Legia Warszawa po 21 latach znów zagra w Lidze Mistrzów. We wtorek 23.08. dzięki bramce w doliczonym czasie meczu Legia zremisowała 1:1 z FC Dundalk i spełniła marzenie kibiców o awansie. Bohaterem meczu, który strzelił decydującego gola, był Michał Kucharczyk.

Ostatni raz polski klub grał w Lidze Mistrzów w 1996 r. – wówczas był to Widzew Łódź. Wydawałoby się więc, że obecny sukces jest niezaprzeczalny, a media  dzień po meczu będą wręcz zalane euforycznymi wpisami kibiców i komentatorów, chwalących dokonanie Legii, a także polskiej piłki.

I rzeczywiście – po wtorkowym spotkaniu w mediach tradycyjnych ukazało się 1319 publikacji na ten temat: 960 materiałów internetowych,  62 artykuły w prasie, 297 wzmianek w mediach RTV. W mediach społecznościowych można było zaobserwować jeszcze większe szaleństwo – 51 988 wpisów w ciągu 24h.

Wykres Legia Warszawa w mediach tradycyjnych

Wykres Legia Warszawa w mediach tradycyjnych

wykres2

Wykres 2. Legia Warszawa w social media

Spośród mediów tradycyjnych oczywiście najbardziej aktywne okazały się te o tematyce sportowej, ale także tytuły  ogólnoinformacyjne. Przebicie się do głównych serwisów w mediach, które zazwyczaj zamieszczają informacje sportowe w poświęconych tej tematyce subdomenach, świadczy również o randze wydarzenia.

Co jednak ciekawe, wydźwięk publikacji, zwłaszcza tych internetowych (i to zarówno na portalach informacyjnych, jak i w mediach społecznościowych) nie był jednoznacznie pozytywny. Legię chwalono za sukces, ale i ganiono za styl, w jakim go odniosła. W nagłówkach można było przeczytać:

  • „Słaba gra, wielki sukces. Legia awansowała do Ligi Mistrzów” (sport.tvn24.pl)
  • „Legia słaba, ale szczęśliwa. Po 21 latach znów zagra w Lidze Mistrzów!” (sport.se.pl)
  • „Legia – Dundalk 1:1. Męczarnie mistrzów Polski” (sport.tvp.pl)
  • „Legia w Lidze Mistrzów! Radość po marnym meczu” (fakt.pl)
  • „LM: gra koszmarna, ale jest awans. Quo vadis, Legio?” (pilkanozna.pl)

 

wykres3

Wykres 3. Legia Warszawa – TOP 20 najaktywniejszych mediów

Mieszane uczucia obserwatorów meczu podsumowuje dobitnie poniższe zestawienie słów powtarzających się w medialnych publikacjach.

W komentarzach do meczu powtarzały się nacechowane emocjonalnie słowa podsumowujące grę Legii oraz sam fakt awansu do Ligi Mistrzów.  Jak wynika z tej analizy, określanie gry Legii jako „słabej” powtarzało się dokładnie tak samo często, jak odnotowywanie sukcesu. Mimo wszystko jednak pozytywnych komentarzy było więcej. A gra toczy się dalej.

wykres4

Wykres 4. Wybrane słowa wartościujące w komentarzach do meczu Legii Warszawa

 

Zobacz inne raporty od PRESS-SERVICE: 

Legia vs Lech – wynik medialnych rozgrywek w sezonie 2015/2016

RL9 – pół miliarda w pół roku

Comments

comments

226
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...