Kto wydał najwięcej na święta?

Informacja Prasowa - 03.01.2020
70

Kto wydał najwięcej na święta?

Brytyjczycy wydają na świąteczne zakupy średnio 40 proc. więcej niż reszta Europejczyków. Przychód ze świątecznej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych przekroczy bilion dolarów. Eksperci hapipożyczek postanowili sprawdzić, jak Polacy wypadają na tle innych krajów pod względem świątecznych wydatków.

Na całym świecie świąteczne zakupy i przygotowania rozpoczynają się już w listopadzie. Symbolicznym początkiem konsumpcyjnego szaleństwa jest Black Friday, podczas którego zaczynamy kupować prezenty dla najbliższych. Z badania przeprowadzonego przez Deloitte[1]wynika, że w tym roku Polacy planowali wydać na święta ok. 1500 złotych. W tej kwocie uwzględnione były prezenty (550 złotych), zakupy spożywcze (550 złotych) oraz koszty podróży i spotkania towarzyskie. Przy średniej pensji w Polsce, która wynosi 3775 złotych netto[2], 1500 złotych to spory wydatek – prawie 40 proc. Nic więc dziwnego, że święta mogą znacząco naruszyć domowy budżet, który musi wystarczyć do kolejnej wypłaty.

– Styczeń dla wielu Polaków oznacza wielkie finansowe wyzwanie. Pensje grudniowe są zwykle wypłacane jeszcze przed Wigilią, dlatego w okresie świąteczno-noworocznym niezbędna okazuje się umiejętność rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Z najnowszego Indexu hapipraktyk[3]wynika, że w przypadku pojawienia się problemów finansowych ponad 57 proc. badanych zwraca się o pomoc do rodziny lub krewnych. Chętniej o pomoc proszą młodzi ludzie. Ponad 21 proc. osób nie podejmuje żadnych czynności w takiej sytuacji. Zwykle są to osoby starsze – informuje Monika Dzieniak-Kwiatkowska, ekspert w hapipożyczkach.

Jak jest za granicą?

Podobnie, jak w Polsce, sezon świątecznych wydatków w Stanach trwa od późnego listopada do początku stycznia. Przychody ze sprzedaży w tym okresie biją prawdziwe rekordy. Eksperci przewidują, że Amerykanie wydali w tym roku ponad bilion dolarów[4]. Przeciętny mieszkaniec USA przeznacza na świąteczne wydatki ponad 1000 dolarów (3800 złotych). To jednak zaledwie 20 proc. ich pensji. Średnia krajowa pensja w USA wynosi bowiem 5050 dolarów[5](19 200 złotych).

O świętach na bogato mogą też mówić mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy na święta planowali wydać 555 funtów (2755 złotych). Na świąteczne zakupy przeznaczą więc prawie 25 proc. średniej pensji, która wynosi 2276 funtów (ok. 11 400 złotych)[6]. Co ciekawe, Wielka Brytania generuje największe zyski ze świątecznej sprzedaży w Europie. W ubiegłym roku wyniósł on na wyspach prawie 80 miliardów funtów[7]. Jest to prawie 40% więcej niż w innych krajach w Europie.

Z obliczeń ekspertów hapipożyczek wynika, że Polacy wydają dużo większą część swojej pensji na święta niż mieszkańcy Wielkiej Brytanii i USA. Z danych serwisu Finder.com wynika, że najwięcej na święta wydaje tzw. pokolenie X, czyli obecni 40 i 50-latkowie.[1]Zaraz za nimi są Millennialsi (pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku) i osoby, które mają obecnie 20-30 lat.

[1]https://www.finder.com/uk/christmas-shopping-statistics.

[1]Raport: Zakupy świąteczne 2019 [https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/consumer-business/articles/zakupy-swiateczne-2019.html]

[2]Według danych GUS, listopad 2019.

[3]Badanie „Index hapipraktyk 2019” https://www.hapipozyczki.pl/blog/raport-2019

[4]https://www.inc.com/anna-meyer/retail-holiday-sales-season-growth-2019-christmas.html.

[5]Według danych OECD 2018.

[6]Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, maj 2019.

[7]https://www.retailresearch.org/shopping-for-christmas.html.

Comments

comments

70
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...