Krzysztof Koehler laureatem Nagrody Identitas 2017

Redakcja PR - 11.12.2017
226

Krzysztof Koehler laureatem Nagrody Identitas 2017

Fundacja Identitas ma zaszczyt poinformować, że tegoroczną Nagrodę Identitas dla najlepszej polskiej książki otrzymał Krzysztof Koehlerza„Palussarmatica”(wyd.Muzeum Historii Polski/Sic!).

Nagrodę Specjalną Identitas dla twórcy z terenu Górnego Śląska otrzymał reżyser Maciej Pieprzyca.

Gala Nagrody Identitas odbyła się w jednej z najświetniejszych sal koncertowych na świecie–w katowickiej NOSPR. Miało to szczególne znaczenie z uwagi na fakt,iż uświetnił ją koncertem duet pianistów: Agnieszka Zahaczewska – Książek i półfinalista Konkursu Chopinowskiego, Krzysztof Książek.

dziąłanie

Galę prowadzili: Michał Lorenc, działacz kulturalny i właściciel firmy Media Partner oraz założyciel Fundacji Identitas Tomasz Kaźmierowski. Ten ostatni wyjaśnił powody organizowania wręczenia tej jednej z ważniejszych już nagród w Polsce po raz pierwszy poza Warszawą. Podkreślił wkład Górnego Śląska we współczesne polskie piśmiennictwo, jego wciąż silny swoją historycznie ukształtowaną tożsamością niezależny ogląd rzeczywistości,w najlepszym sensie tego słowa przystępny i otwarty.

Nominowanych pisarzy i ich książki pokrótce przedstawiła pisarka Renata Chołuj, członek jury Nagrody. Obok Krzysztofa Koehlera są nimi:

Elżbieta Cherezińska za powieści „Harda” i „Królowa” (Zysk i S-ka)

Wojciech Chmielewski za „Belweder gryzie w rękę” (Iskry)

Agnieszka Kołakowska za zbiór felietonów „Plaga słowików” (Teologia Polityczna), oraz Paweł Rojek za pracę „Awangardowy konserwatyzm” (Ośrodek Myśli Politycznej).

Dylogia E.Cherezińskiej, już dziś królowej współczesnej polskiej powieści historycznej, to przede wszystkim rzecz o wybitnej córce Mieszka I, Świętosławie, która dopiero dzięki autorce znalazła właściwej miejsce w powszechnej świadomości.Wybitna kobieta swoich czasów przestała tym samym, podobnie jak wieleinnych,być jedynie przypisem do historii ojca czy brata.

Autorka proponuje też odbiegające od obowiązującej narracji spojrzenie na wyjątkowe wydarzenia z końca X wieku wokół chrystianizacji Europy Środkowej.

Postrzegany przez wielu jako uczeń Marka Nowakowskiego Wojciech Chmielewski został

nominowany za napisaną czasem zaskakująco lapidarnym językiem powieść o przedmieściach wielkiego miasta. To wnikliwy portret codzienności, pracy, rutynowych czynności, nieodwołalnego wchodzenia w smugę cienia, ale także uwikłania, pożądania i frustracji.

“Plaga słowików” jest zbiórem felietonów Agnieszki Kołakowskiej o poprawności politycznej, współczesnych ideologiach, roli uniwersytetu, o liberalnych i nieliberalnych postawach we współczesnym życiu publicznym. Już stał się przyczynkiem do rozmów o efektach zastosowania liberalizmu wobec współczesnego kryzysu cywilizacyjnego. A także o jego ewolucji, według innych regresie, głębokiej zmianie znaczeń. Czy „neoliberalizm”, a może także „neokonserwatyzm”, utraciły współcześnie klarowność, ostrość znaczeniową?

Książka Pawła Rojka, przedstawiciela młodego pokolenia krakowskich publicystów politycznych, to interesująca próba zmierzenia się ze współczesnymi wyzwaniami życia intelektualnego w Polsce. Autor przygląda się polskiej tożsamości. Szuka podobieństw między pisarstwem Gombrowicza, a dziełem kardynała Wyszyńskiego, konserwatyzmem Legutki i awangardą Warpechowskiego. Przekonuje, że współczesne nawiązania do sarmackiego republikanizmu i romantycznego mesjanizmu będą przydatne w rekonstrukcji polskiej tożsamości, a może nawet w stworzeniu “alternatywy dla późnej nowoczesności”.

W nagrodzonym dziele o sarmackości Krzysztof Koehler zachęca do poważnego przemyślenia sformatowanych przez rozmaite narracje z przeszłości i teraźniejszości stereotypów. Głęboko uzasadnia wybór republikańskości, poczucia podmiotowości, oryginalności i godności, wreszcie misyjności zamiast akceptacji polskości jako zacofania, ksenofobii i nietolerancji. Ta książka to i słownik, i wykładnia, i opowieść o ważnej dla nas cywilizacji. Rzeczywiście, wciąga czytelnika “w głąb sarmackiego mokradła” (łac. ​palus).

Po wygłoszeniu laudacji statuetkę Identitas projektu studia NoArt wręczył autorowi członek jury, znany krytyk literacki, pisarz i publicysta, Krzysztof Masłoń.

Czek na sumę pięćdziesięciu tysięcy złotych wręczył założyciel Fundacji Identitas, Tomasz Kaźmierowski.

Comments

comments

226
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...