Kryptowaluta wypchnie reklamy internetowe? Kolejne kody obciążające procesory

Redakcja PR - 27.09.2017
293

Kryptowaluta wypchnie reklamy internetowe? Kolejne kody obciążające procesory

Dwa serwisy internetowe amerykańskiej firmy CBS zawierały JavaScript, służący do wydobywania krypowaluty poprzez obciążenie procesorów użytkowników. Koncern już usunął kod, jednak na razie nie komentuje sprawy. Nie wiadomo, do kogo trafiła wydobyta kryptowaluta.

Na serwisach showtime.com oraz showtimeanytime.com znaleziono skrypt służący do wydobywania kryptowaluty o nazwie Moreno. Twórcą kodu jest firma Code Hive, która specjalizuje się w tworzeniu takich rozwiązań dla przedsiębiorców. Choć kod został już usunięty przez CBS, to jednak nie wiadomo, w jaki sposób trafił na portale. Być może serwisy padły ofiarą hakerów, bądź któryś z pracowników liczył na dodatkowy zarobek. Code Hive podał jedynie, że kod powstał na zamówienie osoby prywatnej, nie firmy.

O podobnym sposobie wydobywania kryptowaluty, stworzonym przez The Pirate Bay, pisaliśmy tutaj. Jak widać, metoda obciążania procesorów użytkowników bez ich wiedzy jest kusząca w dobie AdBlocka. Internauci, którzy nie wyświetlają banerów reklamowych, na których zarabiają portale, mogą być obciążani przez kody. Code Hive takie rozwiązanie nazywa alternatywą dla reklam. Kryptowaluta i jej wydobywanie staje się więc kuszące dla właścicieli portali internetowych.

Obecne przepisy nie regulują w żaden sposób tej metody zarabiania, a użytkownicy mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, że odwiedzając dany serwis, wydobywają kryptowalutę. Takie rozwiązanie może niestety zyskiwać na popularności, przez co internetowe reklamy mogą zostać zmarginalizowane.

Comments

comments

293
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...