„Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” od 5 listopada br. na łamach „Gazety Stołecznej”  

Informacja Prasowa - 04.11.2021
91

„Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” od 5 listopada br. na łamach „Gazety Stołecznej”  

„Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” od 5 listopada br. na łamach „Gazety Stołecznej” 

Głośne zbrodnie sprzed II wojny światowej, kryminalne zagadki, duże pieniądze i warszawscy gangsterzy – od piątku, 5 listopada br. wyjątkowe historie na ten temat autorstwa Jacka Dehnela ukazywać się będą na łamach „Gazety Stołecznej” oraz w serwisie Warszawa.wyborcza.pl. Materiały z nowego cyklu redakcyjnego pt. „Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” publikowane będą co dwa tygodnie w piątki. 

Artykuły z nowej serii „Gazety Stołecznej” i Warszawa.wyborcza.pl opowiadać będą o głośnych zbrodniach z okresu międzywojennego, przede wszystkim z lat 1931-1935, kiedy wydawany był tygodnik kryminalno-sądowy „Tajny Detektyw”. To właśnie lektura tego pisma zainspirowała Jacka Dehnela do przybliżenia czytelnikom „Wyborczej” kryminalnych tajemnic dawnej Warszawy.

W ramach cyklu przeczytać będzie można m.in. o zbrodniach w afekcie, rozczłonkowanych ciałach, operacjach plastycznych, które kończyły się śmiercią, a także opowieści o dużych pieniądzach, warszawskich cwaniakach i gangsterach. Przy tworzeniu tekstów pisarz prowadzi również własne „śledztwa” – tropi losy bohaterów, szpera w innych pismach, sięga do ksiąg parafialnych. Wszystko po to, aby poznać zakończenia historii sprzed lat.

– Na „Tajnego Detektywa” trafiłem lata temu, próbując zidentyfikować przestępców z międzywojennych albumów policyjnych. Przy okazji odkryłem mnóstwo fascynujących tekstów o Polsce początku lat 30., które nigdy nie przestały mnie zachwycać. Przez lata udało mi się zebrać niemal wszystkie numery, prowadziłem o „Tajnym Detektywie” bloga, wspólnie z Barbarą Klicką wydałem książkę o piśmie, a także płytę z piosenkami inspirowanymi historiami z jego łamów. Dziś do niego wracam i wyciągam smakowite opowieści o Warszawie: mieście luksusowych dansingów i biednych suteren, wielkich apartamentów i pokoików na poddaszu, kasiarzy i hazardzistów, morfinistów i morderców – opowiada o kulisach powstawania cyklu jego autor Jacek Dehnel.

Ponadto w przedwojennych pismach – takich jak „Tajny Detektyw” – nie przejmowano się ochroną danych osobowych i przedstawiano szczegółowe sylwetki bohaterów oraz antybohaterów tamtych czasów. Czytelnicy znali więc ich nazwiska, dowiadywali się także, gdzie mieszkali, jak się nosili, co jedli lub jakich powiedzonek używali. Dzięki temu współcześni miłośnicy zagadek kryminalnych, czytelnicy „Wyborczej” – podążając śladami ich przygód – będą mieli możliwość poznać z bliska Warszawę i jej mieszkańców z tamtych lat.

Teksty w ramach cyklu „Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” ukazywać się będą co dwa tygodnie w piątki – czytelnicy znajdą je na łamach papierowego wydania „Gazety Stołecznej” oraz w serwisie Warszawa.wyborcza.pl.

Nowy cykl wspiera promocja w prasie („Gazeta Stołeczna”), w internecie (Warszawa.wyborcza.pl, Wyborcza.pl, media społecznościowe) oraz w radiu (RMF FM, RMF Classic, Meloradio). Działania reklamowe przygotował i zaplanował zespół promocji „Gazety Wyborczej”.

Comments

comments

91
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...