Król jest nagi?

Redakcja PR - 02.06.2016
88

dr. Ewa Hoppe o eseju swojej studentki - głos młodego pokolenia

Król jest nagi?

Tekst pani Habeckiej miał być esejem na zaliczenie przedmiotu, który prowadzę – Etyki biznesu.  Zdecydowałam się jednak ten tekst upublicznić, ponieważ jest głosem młodego pokolenia PR-owców – pokolenia, które będzie decydowało o kształcie public relations w przestrzeni społecznej. Tekst traktuje o codzienności każdego PR-owca: zabieganie o przychylność dziennikarzy – których obligują wytyczne wydawcy , staranie się zadość uczynić wymaganiom szefa – często absurdalnym, bo nie rozumiejącego istoty działań PR, a wszystko  w ramach budowania relacji, zarządzania komunikacją – tak, aby wykonywać zadania profesjonalnie, ale czy to znaczy – zgodnie z zasadami?

Często pytamy z oburzeniem – czy młodym potrzebne są jeszcze jakieś zasady? Może zadalibyśmy sobie inne pytanie: dlaczego starsze pokolenia stworzyły młodym rzeczywistość, w której najważniejsze są pozory, wyniki, zyski, w której zasady pełnią rolę ozdobników, które wyciąga się przy okazji  podniosłych uroczystości, profesjonalizm utożsamiany jest ze skutecznością, a etyka z tzw teorią – bo przecież praktyka co coś zupełnie innego. Najnowsza książka – „25 lat polskiego Public relations” opisuje lata glorii i chwały –  rzeczywiście jest historią public relations,  czy raczej dziedziny, której bliżej do propagandy, jeszcze bliżej do marketingu [ kupno-sprzedaż] i całkiem blisko do jarmarcznego zachwalania towaru? Czy król jest nagi?

Ewa Hope.

e660cda6af7e73e8c4ccc30d68d539bc_l

Comments

comments

88
Komentarze
  • Łukasz M. Zając

    Król bywa nagi, bo chce sam. To nie tylko presja dziennikarzy i wydawców. Często sami „specjaliści” PR narzucają takie reguły gry. A jest to klasyczny błąd, bo bywa to nieuczciwe a my podobno dbamy o interesy długofalowe. Więc nie wróży to dobrze.

    Poza tym, każda agencja może poinformować Klienta i Dziennikarzy jak pracuje i jak nie pracuje.

Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...