Konwencja Partii Demokratycznej w skrócie

Redakcja PR - 28.07.2016
72

Skrót wydarzeń podczas Konwencji Demokratów w USA

Głębokie podziały w Parti Demokratycznej były bardzo widoczne podczas pierwszego dnia Konwencji Demokratycznej. Było to widać zwłaszcza gdy fani Berniego Sandersa, podczas prezentacji Hillary Clinton jako sojusznika w walce o równowagę w ekonomii, buczeli przy każdej wzmiance o niej.

Pierwszy dzień Konwencji rozpoczął Wasserman Schultz, przewodniczącej (do piątku) Komitetu Wyborczego Demokratów (DNC). Emaile DNC zostały zhakowane dwa dni temu – można było z nich wywnioskować, że Komitet faworyzował Hillary przed  Berniem podczas wyborów podstawowych, co wywołało wiele kontrowersji. Wasserman Schultz postanowiła z tego powodu   zrezygnować ze stanowiska przewodniczącej.

Na dodatek, chwilę po rozpoczęciu Konwencji DNC wydało formalne, oficjalne przeprosiny w stosunku do Sandersa, aby złagodzić nastroje podczas Konwencji.

Poniedziałkowy wieczór miał pokazać jedność partii, jednak zwolennicy Sandersa wielokrotnie przerwali program konwencji, wykrzykując jego imię i wygwizdując zwolenników Clinton.

Pod koniec dnia, Sanders, Elizabeth Warren i Michelle Obama publicznie okazali swoje wsparcie Hillary Clinton. Partia próbowała przełamać niezgodę i znaleźć wspólny mianownik, aby pokonać Republikana Donalda Trumpa. Ze swoimi pomysłami i sposobem rządzenia, Hillary Clinton musi zostać następnym prezydentem USA – mówił Sanders. Hillary Clinton będzie wybitnym prezydentem i jestem dumny, że dziś stoję obok niej. 

Furia w Filadelfii była krokiem w tył dla Demokratów, którzy mieli nadzieję, że ich konwencja pójdzie tak gładko jak to możliwe, aby stworzyć kontrast z agresywną kampanią Trumpa.

Michelle Obama połączyła historyczną naturę kampani Clinton z rolą jej męża jako pierwszego czarnoskórego prezydenta USA.

Budzę się każdego dnia w domu zbudowanym przez niewolników, i patrzę jak moje córki, dwie piękne i inteligentne czarne młode kobiety, bawią się z ich psami w ogrodzie Białego Domu – powiedziała Obama.

Dzięki Hillary Clinton, moje córki, i wszyscy nasi synowie i córki mogą przyjąć za oczywistość, że kobieta może być prezydentem Stanów Zjednoczonych. 

­­­

Drugi dzień był skoncentrowany na kwestiach rasowych i sprawiedliwości –  tematy te zdominowały zeszłotygodniową Konwencję Republikańską w Cleveland.

Podczas drugiego dnia Konwencji, mąż Hillary Clinton, Bill, wsparł żonę. Hillary otworzyła mi oczy na kompletnie nowy świat służby publicznej przez zwykłych obywateli –  powiedział zanim zaczął wspominać początki jej kariery.

Na godzinę przed jego przemówieniem, Hillary otrzymała głosy 2,382 delegatów potrzebnych aby dostać nominację na kandydata Parti Demokratycznej na prezydenta.

W symbolicznym geście jedności partyjnej, były rywal Hillary, Bernie Sanders publicznie ogłosił jej nominację, co wywołało burzę oklasków.

Co jeszcze się wydarzyło:

●  “Mothers of the Movement’, organizacja rodziców, którzy stracili dzieci w starciach z policją, wsparła Clinton.

●  Geneva Reed­Veal, matka Sandry Bland, która została zabita w celi policyjnej, powiedziała: Jakie to błogosławieństwo być tu i móc przemawiać przez moją córkę. 

●  Prezydent Planned Parethood, Cecile Richards zaatakowała politykę wobec praw kobiet Trumpa.

●  Aktorka Lena Dunham powiedziała: Ona wie, że musimy walczyć z niewiścią wszelkiego rodzaju, a nie rozpalać ją z w celu zdobycia władzy.

Źródła artykułów: Reuters, BBC

Źródła filmów: Oficjalny kanał partii Demokratycznej, PBS News

Tłumaczenie: Zofia Moritz 

 

Comments

comments

72
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...