Konferencja w technologii virtual reality? Nowa jakość spotkań online

Informacja Prasowa - 28.04.2020
130

Konferencja w technologii virtual reality? Nowa jakość spotkań online

Konferencja w technologii virtual reality? Nowa jakość spotkań online

Branża MICE, tak jak i wiele innych, znalazła się w ekstremalnie trudnej sytuacji. Masowe odwoływanie imprez, zmienianie ich terminów oraz strach i niepewność, które obecnie nieustająco nam towarzyszą, powodują frustrację organizatorów i zmuszają do szukania nowych rozwiązań. Jednym z nich jest organizowanie planowanych wydarzeń  online. Organizatorzy Open Eyes Economy Summit, międzynarodowego kongresu ekonomii wartości rokrocznie odbywającego się w Krakowie, poszli o krok dalej i przygotowali dyskusję o edukacji w technologii virtual reality.

Open Eyes Economy testuje nową jakość dyskusji online oraz VR. Wszystko po to, aby zakaz organizacji imprez masowych nie pokrzyżował planów realizacji jesiennego kongresu i całorocznej komunikacji zapowiadającej kolejną edycję.

Nie pozostajemy bierni w obecnej sytuacji. Od dłuższego czasu zastanawialiśmy się, jak dalej zmieniać kongres, w którym co roku dodajemy nowe, niespotykane jeszcze elementy. Tym razem miało być podobnie, dlatego postawiliśmy na spotkania online. Nie mamy wątpliwości, że Open Eyes Economy Summit 2020 się odbędzie. Zobaczymy tylko, w jakiej formie.  – zapowiada Tomasz Wojtas, dyrektor OEES.

Najbliższą, czyli piątą edycję kongresu zaplanowano na listopad tego roku. Poza głównym wydarzeniem, które jest zwieńczeniem całorocznej pracy, odbywa się szereg mniejszych spotkań dotyczących bieżących tematów. W ten sposób powstał cykl dyskusji pod nazwą Przystanek IDEA. Od początku narodowej kwarantanny odbywają się one online. Streaming rozmów pod patronatem RMF FM z udziałem wybitnych ekspertów z dziedzin takich jak medycyna, ekonomia, edukacja, psychologia czy socjologia można znaleźć w każdą sobotę w kanałach OEES – na Facebooku oraz na YouTube, a także w ogólnopolskich mediach.

Powodzenie tego przedsięwzięcia spowodowało, że organizatorzy rozwinęli jego formułę i przygotowali testowe wydarzenie w technologii virtual reality. Jego tematem była nowa rzeczywistość edukacji. Uczestnicy spotkania przenieśli się do wirtualnej przestrzeni Przystanku IDEA jako avatary. Oglądając dyskusję ekspertów na telebimie, mogli ją komentować i wchodzić w interakcje między sobą. Po dyskusji wszyscy użytkownicy mogli wziąć udział w afterparty oraz odbywać rozmowy z prelegentami w czasie rzeczywistym poprzez czat głosowy. To zupełnie nowa jakość spotkań online, która pozwala jeszcze bardziej zaangażować się w dyskusję.

– Organizując wiele wydarzeń w przestrzeni internetowej, uczymy się tego świata i zbieramy doświadczenia. Wirtualna rzeczywistość jest jedną z technologii, których poznawanie jest trudne, ale ekscytujące. Z pewnością VR daje wiele możliwości, a wyobraźnia zdaje się nie mieć w takim świecie granic. Wydarzenia o takiej skali jak OEES nie da się jeszcze przenieść do VR, ale z całą pewnością da się z niej skorzystać, by ulepszyć niektóre z planowanych przez nas elementów. –  komentuje Tomasz Wojtas.

Realizacja ogólnodostępnych spotkań w technologii VR wiąże się z wyzwaniami, z którymi trzeba się zmierzyć. Przeszkodą bywa niedostateczna znajomość środowiska Mozilla Hubs (z tego narzędzia korzystali organizatorzy Przystanku IDEA VR) czy stworzenie przystępnej instrukcji dla nowych użytkowników oraz zachęcenie ich do korzystania z niestandardowej formy dyskusji online.

– Przy realizacji spotkań VR pojawiają się przeszkody, o których w przypadku organizacji fizycznego wydarzenia nie ma mowy, jak na przykład problemy ze sprzętem konkretnego prelegenta czy też przeciążenie serwera z uwagi na zbyt wiele osób chcących uczestniczyć w dyskusji. Stopniowo staramy się wdrożyć coraz lepsze i bardziej praktyczne rozwiązania takie jak lobby, w którym odbywa się tutorial czy wcześniejsze szkolenia z funkcjonalności dla prelegentów. Chcemy przede wszystkim, by dostarczone przez nas instrumenty nie miały z góry określonego jednego celu, lecz by użytkownik sam mógł czerpać przyjemność z odkrywania przestrzeni Przystanku IDEA VR. Zdaliśmy sobie sprawę, że jedyne pytanie, jakie musimy sobie zadawać, to nie „czy”, tylko „jak”  – podsumowuje Kacper Stępień, Prezes Zarządu Agencji Artystycznej GAP.

Organizatorzy zapowiadają, że już niedługo w technologii wirtualnej rzeczywistości chcieliby realizować nie tylko dyskusje, lecz również koncerty, wystawy, debaty czy wykłady, a także rozszerzyć aspekt edukacyjny na działania związane z kulturą i sztuką.

Realizacja spotkania w technologii VR była możliwa dzięki współpracy z InstytutemXR oraz Wyższą Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Za organizację dyskusji odpowiada Open Eyes Economy Summit, Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Agencja Artystyczna GAP. Promocją oraz identyfikacją wizualną zajęła się agencja Eskadra.

Open Eyes Economy to koncepcja ekonomii opartej na wartościach. Jednym z filarów tego ruchu jest idea zrównoważonego rozwoju. Międzynarodowy kongres, który w tym roku odbędzie się 17 i 18 listopada w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, to coroczne spotkanie wszystkich jej zwolenników. Tradycyjnie już przyjmie ono unikalną formułę współczesnej agory – indywidualnym głosom będą towarzyszyły potyczki intelektualne oraz sesje inspiracyjne i pogłębiające.

 

Comments

comments

130
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...