Kobiety są bardziej samodzielne [Analiza]

Informacja Prasowa - 08.03.2017
40

Kobiety są bardziej samodzielne niż mężczyźni

Są lepiej wykształcone, pracowite, a mimo to zarabiają mniej, trudniej im związać koniec z końcem i mieszkają w gorszych warunkach. Kobiety, bo o nich tu mowa nie zważając na te przeciwności i tak o ponad dwa lata szybciej niż mężczyźni opuszczają rodzinny dom dążąc co samodzielności – taki portret kobiet rysują dane europejskiego urzędu statystycznego, do których, z okazji Dnia Kobiet, dotarł Open Finance.

Kobiety i mężczyźni inaczej podchodzą do kwestii finansowych i nie jest to jedynie emanacja stereotypów, tylko wiedza płynąca z twardych statystyk. Dane z ostatnich lat, którymi dysponuje Open Finance, świadczą na przykład o tym, że kobiety kupują mniejsze i tańsze nieruchomości (średnio o około 5%). Różnice w podejściu obu płci widoczne są nie tylko na etapie zakupu, ale i sprzedaży. W obu przypadkach kobiety przeważnie są lepiej przygotowane. Porządek w dokumentach i samym mieszkaniu, dbałość o estetyczny opis lokalu i jego zdjęcia oraz lepsze przygotowanie do negocjacji to tylko kilka elementów, które stanowią o przewadze kobiet na rynku nieruchomości. W efekcie panie lepiej radzą sobie w negocjacjach, a ponadto ich oferty przeważnie szybciej znajdują nabywców.

t1

Niższe zarobki i większa samodzielność

Takie podejście nie jest jednak nieuzasadnione. Kobiety lepiej znają wartość pieniądza z przynajmniej dwóch powodów. Panie szybciej niż mężczyźni decydują się na opuszczenie rodzinnego domu przez co mają mniej czasu na odłożenie kapitału potrzebnego na wejście w dorosłość. Zgodnie z szacunkami Eurostatu w Polsce przeciętny wiek wyjścia z rodzinnego domu to 27,1 lat. Dla porównania mężczyźni na taki krok decydują się dopiero tuż przed trzydziestką (29,4 lat). Gdyby tego było mało, wynagrodzenia płci pięknej są statystycznie niższe. Co prawda różnica to tylko 7,5%, a więc mamy jeden z najniższych wyników w Europie za Włochami, Belgią i Luksemburgiem, ale i tak oznacza to przeciętnie o około 2-3 tys. zł rocznie mniej w budżecie domowym kobiet niż mężczyzn.

Efekt? Kobiety większą część swojego domowego budżetu przeznaczają na utrzymanie nieruchomości. Różnica nie jest porażająca, ale mężczyźni wydają na ten cel 17%, a kobiety bez mała 18% swojego dochodu. Więcej pań ma też problem z opłacaniem rachunków i to pomimo faktu mieszkania w skromniejszych warunkach niż mężczyźni. Dane Eurostatu mówią bowiem o tym, że co 10 kobieta wydaje na mieszkanie przynajmniej 40% swojego dochodu. Podobny problem dotyka tylko 8% mężczyzn. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że dzieje się tak pomimo wyższego wykształcenia wśród kobiet. Dane GUS świadczą o tym, że w Polsce w latach 2002-14 aż 10,7 mln kobiet uzyskało wyższe wykształcenie. Grono mężczyzn kończących studia było prawie dwa razy mniej liczne (5,7 mln).

Autorem analizy jest Bartosz Turek, analityk Open Finance

Comments

comments

40
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...