Kariera medialna nandrolonu – raport PRESS SERVICE Monitoring Mediów

Informacja Prasowa - 11.08.2016
285

Za sprawą polskich sztangistów – Tomasza i Adriana Zielińskich – jednym z częściej wypowiadanych słów stał się ostatnio „nandrolon”

Za sprawą polskich sztangistów – Tomasza i Adriana Zielińskich – jednym z częściej wypowiadanych słów stał się ostatnio „nandrolon”. Firma PRESS-SERVICE Monitoring Mediów sprawdziła jak często.

Co o nim wiemy?

Nandrolon jest sterydem anabolicznym (19-norandrosteron). Jak podają eksperci może mieć istotne znaczenie w treningu i osiąganiu wyników sportowych m.in. przez ciężarowców, kulturystów. Wykrywany jest w moczu. Jego zadaniem jest przyspieszenie syntezy białek oraz zwiększenie mineralizacji oraz rozrost kości. Wzmacnia masę mięśniową oraz pozwala trenować bez bólu, dzięki czemu pomaga uzyskiwać lepsze wyniki w sporcie.

W medycynie

Lekarze używają go do leczenia gośćca, osteoporozy, oparzeń. Środek utrzymuje się w organizmie bardzo długo – nawet do 1,5 roku. Środek jest popularny zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, ponieważ nie wpływa na zaburzenie pracy układu hormonalnego.

Skutki uboczne

Nandrolon stosowany w nieodpowiednich dawkach lub przez długi okres może podwyższać ciśnienie krwi, zaburzać pracę wątroby, być przyczyną trądziku, spadku libido, czy impotencji.

Inne nazwy

Tomasz Zieliński, polski sztangista, zdyskwalifikowany za doping, nandrolon określał mianem „sterydu ze średniowiecza”. Specjaliści wypowiadają się jednak, że steryd wciąż jest popularny i niestety często stosowany przez sportowców („(…) mówienie, że nandrolon to steryd ze średniowiecza to kiepskie tłumaczenie, bo to przede wszystkim bardzo skuteczny i nadal powszechny środek” – powiedział WP SportoweFakty Tomasz Grzywacz z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego).

W sporcie

Na liście sportowców, u których wykryto nandrolon znaleźli się m.in.: Ralf Möller, Francois Botha, Daniel Plaza, Sean Sherk, Royce Gracie, Juan Dixon. Media podają, że nandrolon wykryto również u Szymona Kołeckiego (sportowiec tłumaczył, że steryd podano mu podczas operacji kręgosłupa), u Pawła Nastuli, Tomasza Zielińskiego. Podejrzany o stosowanie zakazanego środka jest również Adrian Zieliński.

Kariera medialna

Według badania PRESS-SERVICE Monitoring Mediów nazwa „nandrolon” pojawiła się w ciągu trzech ostatnich dni (od 8 do 10 sierpnia 2016 roku) aż 933 razy. Najczęściej o sterydzie wspominano w internecie – 540. W mediach radiowo-telewizyjnych odnotowano 326 materiałów wspominających o środku dopingującym. Natomiast w prasie – 67.

Wykres 1. Liczba publikacji według rodzaju mediów

Wykres 1. Liczba publikacji według rodzaju mediów

Przewiduje się, że popularność medialna nandrolonu trwać będzie nadal, choć nie będzie tak nasilona jak w ostatnim czasie. Media donoszą, że w piątek (12.08.2016) mamy poznać wyniki badań Adriana Zielińskiego, brata Tomasza, zdyskwalifikowanego za doping podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio. Można zatem przypuszczać, że zainteresowanie medialne zakazanym środkiem nadal będzie wysokie.

Wykres 2. Liczba publikacji w social mediach

Wykres 2. Liczba publikacji w social mediach

Autor: Natalia Maćkowiak, Starszy Analityk Mediów PRESS- SERVICE Monitoring Mediów

Comments

comments

285
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...