Kärcher przywrócił blask fontannie w Würzburgu

Informacja Prasowa - 24.07.2019
2

Kärcher przywrócił blask fontannie w Würzburgu

Würzburg – miasto położone w niemieckiej Bawarii. Siedziba rejencji Dolna Frankonia. W tej malowniczo położonej nad Menem miejscowości znajduje się majestatyczny barokowy pałac. Obiekt ten nazywany Rezydencją stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Uwagę zwraca także bogato zdobiona fontanna usytuowana obok budowli. Długie dekady gdy Fontanna Frankońska narażona była na działanie twardej wody i czynników atmosferycznych pozostawiły po sobie niechciane ślady w postaci osadu wapiennego i licznych porostów. Zabrudzenia były tak uporczywe że wręcz uniemożliwiały dostrzeżenie, że figury wykonane są z brązu. Eksperci Kärcher znajdą jednak rozwiązanie każdego zadania związanego z utrzymaniem i przywróceniem czystości. Tak też było tym razem.  Specjaliści przywrócili blask i przygotowali obiekt do renowacji, która ma odbyć się w 2020 roku.

Preludium

Czyszczenie było konieczne, aby możliwa była ocena stanu zabytku i dalszego postępowania w celu jego renowacji. Eksperci niemieckiej firmy zmagali się z dwojakimi zabrudzeniami. Z jednej strony był to kamień i osad wapienny oraz z drugiej porosty i glony. Do każdego z tych zanieczyszczeń wybrano inną metodę czyszczenia, dzięki czemu osiągnięto doskonałe rezultaty.

Aby usunąć warstwy kamienia wapiennego, ekspert Kärcher, Nick Heyden, użył urządzenia wysokociśnieniowego bez podgrzewania wody typu HD. Maszyna taka pracuje pod wysokim ciśnieniem dochodzącym nawet to do 500 bar. Ekspert tak skomentował ten dobór sposobu czyszczenia:

„Szczegółowe badania i testy, które przeprowadziliśmy przed przystąpieniem do prac czyszczących wykazały, że dzięki tej metodzie – pracy zimną wodą pod wysokim ciśnieniem – możemy w sposób bezpieczny dla czyszczonej metalowej powierzchni usunąć osady wapienne”. Wcześniej, również z sukcesem, niemiecki koncern zastosował tę technikę podczas czyszczenia Fontanny Pałacowej w Stuttgarcie.

Aby usunąć zabrudzenia roślinne, Heyden wybrał urządzenie wysokociśnieniowe z podgrzewaniem wody pracujące w trybie czyszczenia parowego. Maszyna pracowała z ciśnieniem powierzchniowym 0,5 do 1 bar. Ten rodzaj czyszczenia umożliwia usunięcie mchu i porostów bez uciekania się do użycia wysokiego ciśnienia lub środków chemicznych. Ta metoda opóźnia również wzrost glonów i porostów. Temperatura gorącej pary wodnej niszczy bowiem także i znajdujące się głębiej zarodniki.

Prace porządkowe zaplanowano i przeprowadzono w ścisłej współpracy z Centrum Restauracji Bawarskiego Zarządu Państwowych Pałaców, Ogrodów i Jezior.

Co dalej?

„Zanim Kärcher wyczyścił fontannę nie dało się nawet rozpoznać, że figury są wykonane z brązu, a co dopiero ocenić w jakim dokładnie są stanie. Teraz możemy sprawdzić to bardziej szczegółowo i ustalić, w jaki sposób możemy utrzymać ochronną patynę” – wyjaśnia Hannah Holland, konserwator w Centrum Restauracji Administracji Bawarii. „Teraz będziemy pracować nad dalszą restauracją tego pięknego obiektu” – dodała.

Fontanna Frankońska w Würzburgu

Fontanna była darem dla Luitpolda Wittelsbacha księcia regenta Bawarii, z okazji jego 70. urodzin. Na miejsce ulokowania fontanny wybrano Residenzplatz, umieszczając ją tuż obok miejsca narodzin księcia regenta. Całe dzieło, w tym figurki z brązu, zaprojektował Ferdinand Freiherr von Miller. Fontanna została odsłonięta 3 czerwca 1894 roku.

 

Comments

comments

2
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...