„Kanada. Ulubiony kraj świata” – Nowa książka wydawnictwa Agora

Informacja Prasowa - 12.10.2017
272

„Kanada. Ulubiony kraj świata” - Nowa książka wydawnictwa Agora

Czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, Katarzyna Wężyk przejechała 12 tysięcy kilometrów, pięć stref czasowych i cztery regiony klimatyczne. Jej książka „Kanada. Ulubiony kraj świata” ukazała się dziś – w środę, 11 października br. nakładem Wydawnictwa Agora.

Katarzyna Wężyk odwiedziła Zielone Wzgórze i szkołę, w której przez półtora wieku kanadyjskie państwo „wyciągało Indianina z Indianina”. Oglądała na własne oczy, jak wydobycie kanadyjskiego „czarnego złota” wpływa na dziką przyrodę i życie mieszkańców Alberty. Opisała nadające się na pasjonujący film życie obu premierów Trudeau, ojca i syna.

„Ulubiony kraj świata” to jednak coś więcej niż reportaż podróżniczy i obyczajowy, świetnie łączący historię i współczesność. To przede wszystkim niezwykle aktualna, pełna konkretów rzecz o pierwszym państwie postnarodowym, w którym multikulturalizm naprawdę działa. Autorka rozmawia z Kanadyjczykami od pokoleń, przedstawicielami ludności rdzennej, z Polakami mieszkającymi tam od lat oraz z dopiero adaptującymi się imigrantami. Jacy są, z czego są dumni, a czego się wstydzą? Dlaczego, w przeciwieństwie do reszty świata, nie boją się obcych? I dlaczego – mimo że „Kanada nie jest krajem, w którym wszyscy żyją w dostatku i idealnej harmonii, a jednorożce galopują w stronę tęczy” – stanowi dziś model państwa, w którym różne kultury, religie i sposoby życia potrafią się dogadać? – Dla jednych to Justin Trudeau, dla innych zapach żywicy. Powodów wielbienia Kanady jest dużo; ostatnio coraz więcej. Kanadę kocha się jak niegdyś Irlandię, nosi jak modną koszulę, nuci na melodię „Don’t worry, be happy”. Na dziesięć spotkanych twarzy – sam to widziałem – dziewięć się tam uśmiecha, dziesiąta jest z Europy. Katarzyna Wężyk pojechała sprawdzić, czy rzeczywiście możemy poprzestać na tym, co nazwano rajem na ziemi. Z jej książki wynika, że nie, lecz i to również, że Kanada jest doprawdy niezłym przystankiem – powiedział o książce pisarz Marek Bieńczyk. – Emigrowałbym – krótko o książce Rafał Madajczak, twórca internetowego ASZdziennika.

Katarzyna Wężyk jest reporterką i publicystką. Skończyła politologię i podyplomową amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Była stypendystką Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w telewizyjnej „Panoramie”, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej” pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”.

Comments

comments

272
Komentarze
Sonda

Czy nagrody branżowe przynoszą agencjom PR, oprócz prestiżu, korzyści biznesowe??

Loading ... Loading ...