Jubileuszowy Projekt Wojownik w Siedlcach

Informacja Prasowa - 21.11.2019
96

Jubileuszowy Projekt Wojownik w Siedlcach

Spotykają się na macie i ćwiczą mieszane sztuki walki: weterani, rodziny poległych na misjach żołnierzy oraz instruktorzy sportu z jednostek wojskowych. Jubileuszowa, 20. edycja Projektu Wojownik odbyła się 19 i 20 listopada br. w 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach.

-Straciłam na wojnie syna. Tutaj na Projekcie Wojownik zyskałam kilkudziesięciu nowych. Tutaj czuję się jak wśród swoich. Tutaj czuję jego obecność. – powiedziała Zofia Janik, mama st. chor. Sylwestra Janika poległego w Afganistanie w 2013 roku. Podczas 20. edycji zajęć z walki w bliskim kontakcie, które mają integrować środowisko weteranów ćwiczyła razem z Barbarą Pastusiak. Jej syn Marcin, który także poległ w Afganistanie służył w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. -Mam wspaniałą opiekę. Koledzy Marcinka mnie bardzo wspierają. Jestem bardzo aktywna, staram się nie zatrzymywać, nie rozmyślać. On jest cały czas przy mnie i dopinguje z góry.- przyznała.

Obie Panie dawały z siebie wszystko podczas zajęć. Są przykładem motywacji dla wszystkich uczestników. -Niesamowite jak sobie radzą z tym wszystkim co je spotkało. Pomimo przeciwności losu i dramatu czerpią z życia i cieszą się ze spotkań z weteranami. My z kolei możemy brać z nich przykład, że zawsze trzeba walczyć i nigdy nie można się poddawać.- podsumował st. kpr. Paweł Wachsman, weteran misji w Afganistanie.

Gospodarzem 20. edycji Projektu Wojownik była Żelazna Dywizja, a uczestników przywitał jej dowódca gen. dyw. Jarosław Gromadziński, który od wielu lat wspiera rozwój walki w bliskim kontakcie w Wojsku Polskim. –Wszystkie inicjatywy, nastawione na pomoc i wsparcie dla środowiska weteranów są godne zaznaczenia. Zwłaszcza te podejmowane przez żołnierzy dla żołnierzy. My, w środowisku rozumiemy to najlepiej.-  powiedział dowódca dywizji.

Jubileuszową odsłonę zajęć poprowadził były operator jednostki specjalnej GROM, weteran ranny w Afganistanie Arkadiusz Dembiński. To nie tylko doświadczony żołnierz, ale także sportowiec odnoszący międzynarodowe sukcesy w kickboxerskim ringu i instruktor Krav Maga. -Podczas jednej z operacji w jakiej braliśmy udział w Afganistanie zostałem dość poważnie ranny. Pierwsze rokowania były niepewne. Lekarze mówili, że mogę nie chodzić. Nie poddałem się. Wyszedłem z tego. Powróciłem do służby oraz uprawiania sportu.- opowiadał. Od razu nawiązał świetny kontakt z uczestnikami projektu. -Doskonale czuję problemy weteranów czy rodzin poległych. Cieszę się, że mogłem być tutaj dzisiaj z nimi. To ważne żeby zająć głowę czymś innym. Nie myśleć o problemach i przezwyciężać przeciwności losu. Sport w tym pomaga.- podkreślił Dembiński.

Drugiego dnia o stronę sportową zadbał trener reprezentacji Polski w kickboxingu Andrzej Garbaczewski oraz jego synowie Roger i Maciej, którzy służą w Siedleckiej dywizji.

W zajęciach wzięło udział 30 osób, w tym 17 weteranów oraz dwie mamy poległych żołnierzy. Następna edycja Projektu Wojownik już w grudniu w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

Tekst: płk Szczepan Głuszczak

Zdjęcia: st. chor. szt. Artur Zakrzewski

Comments

comments

96
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...