Jubileuszowy 20. Projekt Wojownik w Żelaznej Dywizji

Informacja Prasowa - 14.11.2019
0

Jubileuszowy 20. Projekt Wojownik w Żelaznej Dywizji

Arkadiusz Dembiński ps. „Motyl”, były operator Jednostki Specjalnej GROM poprowadzi  19 listopada zajęcia z mieszanych sztuk walki  dla weteranów i rodzin poległych żołnierzy podczas seminarium organizowanego w  18. Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Po raz pierwszy Weteran będzie szkolił swoich kolegów z którymi uczestniczył w misjach poza granicami kraju.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej lub dokumentu tożsamości, numer telefonu, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: 18dz.rzecznik@ron.mil.pl do 18 listopada br. (poniedziałek) do godz. 20.00.Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 19 listopada br. o godz. 10:45 w hali sportowej Agencji Rozwoju Miasta Siedlce, ul. B. Prusa 6, 08-110 Siedlce. Więcej informacji udziela oficer prasowy 18 DZ kpt. Przemysław Lipczyński (tel. 509 472 913).

„Motyl” ponad 17 lat zdobywał wiedzę i doświadczenie w zakresie procedur i taktyki działań specjalnych. Wielokrotnie brał udział w misjach zagranicznych, walczył w Afganistanie i Iraku. Uczestniczył między innymi w akcjach uwalniania zakładników. Podczas jednej z nich, w trakcie wykonywania zadania bojowego został poważnie ranny. Za zasługi, wzorową służbę i poświęcenie w czasie walki został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Posiada tytuł  eksperta Krav Maga uzyskany w Izraelu. Jest zdobywcą Pucharu Świata w kick boxingu, wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy i Polski. W Oddziale Bojowym GROM odpowiadał za wyszkolenie w zakresie walki wręcz.

20. edycja PW nie przypadkowo odbywa się w „Żelaznej Dywizji”. Jej dowódca gen. dyw. Jarosław Gromadziński aktywnie wspiera rozwój sportów walki w Wojsku Polskim: „Walka w bliskim kontakcie powinna stać się w wojsku sportem masowym. Każdy żołnierz musi umieć strzelać i każdy żołnierz musi umieć się bić”.- podkreśla Generał.

***

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

tekst: Marcin Kustroń (WCEO)

Comments

comments

0
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...