Japonia – musisz tam kiedyś pojechać …

Jerzy Ciszewski - 04.04.2016
56

Dlaczego warto wybrać się do Japonii

Podróżowanie jest koniecznością, a może nawet obowiązkiem nowoczesnego człowieka; szczególnie takiego, który pracuje w branży kreatywnej – jak choćby właśnie szeroko pojęty marketing. Gdzie zatem się udać ?

Jednym z niezwykle ciekawych, inspirujących destynacji jest Japonia; owszem – w sensie geograficznym – kraj dość odległy od Polski. Na szczęście od kilku miesięcy działa bezpośrednie połączenie pomiędzy Warszawą i Tokio. Jedną z jego zalet jest fakt, że samolot z Polski, ląduje w Japonii rano. To pozwala, jeszcze tego samego dnia  znaleźć się w zupełnie innej części Japonii. Leci się około dziesięć i pół godziny.

Dlaczego Japonia ?  Każdy ma oczywiście swój własny i unikalny powód dla którego wybiera ten kierunek.  Pewnym truizmem jest stwierdzenie, iż Japonia jest unikalną mieszanką łączącą w jedność wspaniałą historię  z nowoczesnością z jakie słynie ten kraj. Rozwiązania i systemy komunikacyjne, sieć autostrad i dróg, architektura to jedna część takiej podróży. Zatopienie się w historię kraju kwitnącej wiśni poprzez odwiedzanie różnorakich miejsc, miast i z tym związane zaznajamianie się z dziedzictwem i historią.

Japończycy, są niezwykle uprzejmi, pomocni, nastawieni na niesienie rady i pomocy zagranicznym turystom. Podczas jednej z wizyt, gdzieś …. zapytałem policjanta o drogę. Ten wskazał mi kierunek, udałem się tam. Po paru minutach, tenże policjant, dobiegł do mnie zdyszany. Wskazał, że się pomylił. Głęboko się kłaniając wskazał  ręką prawidłową drogę. To właśnie jest Japonia …

Przed wyjazdem do Japonii można nabyć (a nawet trzeba) JR Rail Pass czasowy bilet, umożliwiający korzystanie z kolei w tym kraju. Dzięki temu  przemieszczanie się szybką koleją Shinkansen pomiędzy miastami staje się bajecznie tanie. Samo podróżowanie po jest proste. Dworce kolejowe, stacje metra, przystanki autobusowe, tramwajowe są znakomicie oznakowane; na ogół również w języku angielskim. W informacjach turystycznych, które są  ulokowane na stacjach kolejowych, wyposażają turystę w komplet informacji; zaznaczają na mapach dokąd, czym, ile przystanków należy jechać. Jeżeli człowiek nie chce – nie ma się jak zgubić. Choć oczywiście węzły komunikacyjne mogą przytłaczać gości z innych krajów swoją komplikacją, wielkością, rozmachem.

Jedzenie w Japonii jest wspaniałe. W szczególności owoce morza i z tego wszystkie te składniki, które składają się na sushi czy też sashimi. Świeże jedzenie jest dostępne wszędzie i to nieco droższe jak również stosunkowo tanie; można je kupić w sklepach, budkach, straganach. …

Sklepy – ich organizacja, ofertowanie, zatowarowanie jest oczywiście perfekcyjne; można kupić bardzo dużo ciekawych – potrzebnych i niepotrzebnych – rzeczy.

Co może być interesujące dla marketingowców … Otóż zewnętrzna, reklama wizualna jest w tym kraju doprowadzona do perfekcji. Loga poszczególnych małych sklepików na ogół dopracowane są perfekcyjnie; wszystkie materiały pos’owe również. Każdy specjalista d/s marketingu, spacerując ulicami miast japońskich znajdzie jakąś inspirującą perełkę dla siebie.

Należy pamiętać o tym aby kupić jeszcze w Polsce japońskie jeny; nie wszędzie respektowane są karty płatnicze. Czasami trudno pobrać walutę z miejscowego bankomatu. Warto również pamiętać o tym aby zaopatrzyć się we wtyczkę do kontaktu, która pasuje do tamtejszego systemu. Nasze wtyczki nie pasują

Mam prostą teorię, iż każdy człowiek, który chciałby być w różnych wymiarach nowoczesnym, poszukującym inspiracji i refleksji, po prostu ciekawy świata, innych kultur, odmiennych od nas ludzi w sensie systemów wartości i zachowania … powinien któregoś dnia kupić bilety do Japonii i tam po prostu pojechać. Jestem przekonany, że nie będzie to czas i pieniądze zmarnowane.

Go Japan !

Comments

comments

56
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...