Jakie trendy ukształtują obraz cyberbezpieczeństwa w nadchodzącym roku?

Informacja Prasowa - 16.12.2022
198

Dzisiejszy świat stoi w obliczu różnorodnych zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego

Jakie trendy ukształtują obraz cyberbezpieczeństwa w nadchodzącym roku?

Dzisiejszy świat stoi w obliczu różnorodnych zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego, od oszustw e-mailowych, przez zagrożenia ransomware, po włamania do infrastruktury fizycznej. A liczba ataków rośnie. Obecnie na całym świecie dochodzi do ponad dwóch milionów cyberataków rocznie. Szacuje się, że ich koszt ekonomiczny do 2025 roku wyniesie 10,5 miliarda dolarów (wzrost z 3 miliardów dolarów w 2015 roku i o 15 proc. rocznie). W 2023 roku możemy spodziewać się kontynuacji tego zjawiska, które jednocześnie stwarza zagrożenia i szanse. Eksperci DXC Technology, globalnego lidera w dziedzinie usług IT, przedstawiają 5 głównych kierunków zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa, których możemy spodziewać w nadchodzącym roku i ich wpływ na nasze życie.

  1. Wyścig zbrojeń w cyberbezpieczeństwie nabierze tempa

Przewidywania wskazują, że nowa era cyberwojny będzie rozgrywać się na bardziej wyrafinowanym polu bitwy niż dotychczas. Zarówno cyberprzestępcy, jak i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa będą korzystać z zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja – ci pierwsi w celu naruszania struktur IT, eksperci z kolei w celu ich obrony. Do tej pory sztuczna inteligencja była wykorzystywana głównie do identyfikacji wzorców nietypowych zachowań, na które ludzie muszą reagować.

Jak podkreśla Mirosław Malinowski, ekspert DXC Technology, ze względu na liczbę podejrzanych działań i ilość fałszywych alarmów specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą czuć się przytłoczeni liczbą zgłaszanych nieprawidłowości, ale jak dodaje w 2023 roku wzrośnie zaufanie do sztucznej inteligencji i poziom jej wykorzystania do automatyzacji kontroli bezpieczeństwa i mechanizmów reagowania. To z kolei pomoże szybciej i dokładniej odpowiadać na cyberataki oraz ograniczać naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, możliwe przestoje i utraty danych osobowych.”

  1. Użytkowniku, uważaj z kim rozmawiasz w metawersum

Rok 2023 ma być ważnym rokiem dla technologii metaverse. Meta, Microsoft, Virbela i inni liczą na to, że wirtualne światy staną się głównym nurtem przebywania w sieci. W DXC Technology niedawna ankieta przeprowadzona wśród pracowników wykazała, że ​​57 proc. osób uczestniczy w wydarzeniach w prywatnym środowisku metaverse, a ponad jedna trzecia twierdzi, że z tego powodu jest bardziej zaangażowana w swoją pracę. W zamkniętych, bezpiecznych środowiskach, Metaverse może nadać pracy dodatkowy wymiar.

„Warto jednak mieć na uwadze, że w rozległym cyfrowym świecie istnieje ważny problem ustalania tożsamości danej osoby – zwłaszcza, gdy użytkownicy metawersum to cyfrowe awatary. Ten aspekt dotyka również wirtualnych transakcji w metaverse, gdzie użytkownicy kupują przedmioty i usługi, które mogą być nierealne. W 2023 r., wraz z dalszym rozwojem metaverse wzrośnie świadomość tych zagrożeń, a odpowiedzią mogą stać się certyfikaty cyfrowe zbudowane na blockchainie” – zauważa Malinowski.

  1. Cyberataki pobudzą innowacje w dziedzinie obronności

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę przypomniał nam w najbardziej jaskrawy i brutalny sposób, że wojna ma teraz charakter hybrydowy, a ryzyko geopolitycznych ataków cybernetycznych jest bardzo realne. Aby podkreślić, jak niepokojąco powszechna jest cyberwojna, wystarczy zastanowić się nad faktem, że wiele polis ubezpieczeniowych w zakresie cyberbezpieczeństwa wykluczają cyberwojnę, co stwarza wyzwania w zakresie ograniczania ryzyka cybernetycznego.

Jak podkreśla Mirosław Malinowski z DXC Technology „Biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wybory rządowe w ponad 70 krajach, 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań dla cyberbezpieczeństwa. Ostatnie 12 miesięcy pozwoliło wyciągnąć wnioski na najbliższy czas”.

  1. Ataki cybernetyczne będą wymierzone w krytyczną infrastrukturę krajową, która zaopatruje nasze domy

Gdy gasną światła lub odcina się dopływ gazu, raczej nikt nie zakłada, że lokalny dostawca energii elektrycznej lub sieć energetyczna – czyli elementy infrastruktury krytycznej – właśnie padły ofiarą naruszenia cyberbezpieczeństwa przemysłowego. A jest to zagrożenie, którego prawdopodobieństwo rośnie. Bezpieczeństwo cybernetyczne technologii operacyjnych (OT) to wyłaniające się pole bitwy cyberataków na systemy kontrolujące i automatyzujące fabryki i infrastrukturę cywilną, takie jak właśnie np. elektrownie. Wiele z tych systemów jest teraz w różny sposób podłączonych do Internetu, a zatem stają się one bardziej podatne na cyberataki.

„W 2022 roku międzynarodowe agencje bezpieczeństwa cybernetycznego wydały wiele ostrzeżeń o złośliwych rosyjskich operacjach cybernetycznych i potencjalnych atakach na infrastrukturę krytyczną oraz o odkryciu dwóch nowych złośliwych programów specyficznych dla OT, Industroyer2 i InController/PipeDream. W związku z utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi, cyberzagrożenia OT będą rosnąć w nadchodzącym roku, wywierając presję na branżę, by była o krok do przodu i wdrażała ochronę cyberbezpieczeństwa w swoich organizacjach” – podkreśla Mirosław Malinowski z DXC Technology.

  1. Wzrosną możliwości kariery w cyberbezpieczeństwie

Niektóre szacunki sugerują, że w branży cyberbezpieczeństwa na całym świecie brakuje prawie 3,5 miliona pracowników. Wraz z rosnącymi zagrożeniami w zaawansowanych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja (a w przyszłości komputery kwantowe), liczba ta prawdopodobnie tylko wzrośnie.

Luka w umiejętnościach cyfrowych związanych z bezpieczeństwem stwarza możliwości kariery dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Wiele firm oferuje możliwość przekwalifikowania się w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

„Inkluzywność przestrzeni cyberbezpieczeństwa obejmuje także neuroróżnorodność. Program DXC Dandelion pomaga osobom z autyzmem, ADHD, dysleksją i innymi schorzeniami neurologicznymi w budowaniu kariery w branży IT z możliwościami w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczęście w nieszczęściu, wzrost cyberzagrożeń stwarza zatem dla wielu niezliczone możliwości kariery” – podsumowuje Mirosław Malinowski z DXC Technology.

Comments

comments

198
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...