Jak wyglądało przesłuchanie Marka Zuckerberga przed komisjami Senatu USA?

Redakcja PR - 12.04.2018
128

Jak wyglądało przesłuchanie Marka Zuckerberga przed komisjami Senatu USA?

 10 kwietnia szef Facebooka był przesłuchiwany przez komisje senackie Stanów Zjednoczonych. Przesłuchanie trwało ponad 5 godzin, w czasie których poruszonych zostało wiele kluczowych wątków w sprawie wycieku danych milionów użytkowników Facebooka.

Następstwem afery Facebooka i firmy Cambridge Analityca w związku z bezprawnym wykorzystaniem danych użytkowników i domniemanego wykorzystywania ich w manipulacjach przy wyborach prezydenckich w USA, czy Brexitem było w wezwanie przez Kongres Marka Zuckerberga do złożenia zeznań. Pierwsze przesłuchanie odbyło się 10 kwietnia o 14:15 czau lokalnego. CEO serwisu wielokrotnie podkreślał, że ponosi osobistą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. CEO przepraszał i obiecywał dołożyć wszelkich starań do zwiększenia bezpieczeństwa internautów, którzy korzystają z Facebooka.
Najważniejsze kwestie, które zostały poruszone podczas przesłuchania:
Dlaczego użytkownicy Facebooka nie zostali poinformowani o wycieku danych?Zuckerberg ponownie przytoczył sytuację, kiedy Facebook poprosił Cambridge Analityca o usunięcie danych użytkowników, które firma posiadała oraz o jej zapewnieniach, że dane zostały zlikwidowane. Wówczas uznano, że tak właśnie było. Jak wynika z relacji szefa Facebooka, nie informowano nikogo o tej sytuacji, ponieważ zarządzający portalem byli przekonani, że sprawa została zakończona.

Z jakich względów od razu w 2015 roku nie wyciągnięto konsekwencji wobec Cambridge Analityca?

Padło pytanie, odnośnie do posiadania danych internautów przez Cambridge Analityca i konsekwencji, a raczej ich braku, jakie firma powinna ponieść już trzy lata temu. Wedle zeznań szefa portalu, Facebook w 2015 nie mógł zainterweniować, ponieważ firma nie korzystała z ich platformy, nie posiadając profilu, bądź też nie występowała jako reklamodawca.

Darmowy Facebook mniej bezpieczny?

Czy internetowy kolos ma w planach wprowadzenie dodatkowych opłat za lepszą ochronę danych? Na to pytanie nie podaj jasnej odpowiedzi, tłumaczył jedynie, że Facebook robi wszystko, aby użytkownicy mieli kontrolę nad ochroną swoich danych, co nie zmienia faktu, że firma chcąc targetować reklamy, musi zbierać informacje, wykorzystywane później do analizy. Jasno więc można stwierdzić, że portal bierze pod uwagę opcję, jaką jest wprowadzenie płatnych profili, bez reklam, w dalszym ciągu jednak nie wiadomo czy za dodatkowe bezpieczeństwo trzeba będzie płacić.

Czy Messenger pobiera dane o sms-ach i połączeniach telefonicznych użytkownika?

Mark Zuckerberg potwierdził, że tak jest, ale tylko i wyłączni w przypadku, kiedy właściciel profilu wyrazi na to zgodę w sytuacji, kiedy chcemy wykorzystywać komunikatora do wysyłania sms-ów. Wielokrotnie podkreślał podczas tej wypowiedzi, że Facebook nie pobiera danych z innych aplikacji, które mamy zainstalowane na naszych smartfonach.

 

Afera z Cambridge Analityca odbiła się szerokim echem wśród opinii publicznej. Na Facebooku nie pozostawiono suchej nitki, oskarżając, że nie zapewnił swoim użytkownikom wystarczającego bezpieczeństwa i ochrony danych. Najpoważniejsze następstwa to zainteresowanie władz, które zaczęły sprawdzać jak Facebook dba o politykę prywatności. Szef Facebooka wezwany został po przesłuchania przed Parlamentem Europejskim, Parlamentem Wielkiej Brytanii, a także komisje Kongresu USA. Tylko na przesłuchanie w Waszyngtonie Zuckerberg stawił się osobiście.

Mimo negatywnego charakteru sytuacji Mark Zuckerberg wystąpił przed Senatem USA w sposób profesjonalny, rzetelnie tłumacząc i odpowiadając na pytania zadane mu przez senatorów. Nawet w obliczu utraty zaufania wielu inwestorów i użytkowników nie tracił dobrego humoru, często podczas przesłuchania starał się delikatnie żartować.

 

Po przesłuchaniu akcje Facebooka zdrożały o ponad 4,5 proc.

 

Comments

comments

128
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...
Zapisz się na newsletter
aby otrzymywać newsletter wypełnij poniższe pola