Jak sposób myślenia wpływa na faktyczny stan finansów osobistych?

Informacja Prasowa - 23.11.2016
273

Sposób myślenia fundamentem sukcesów finansowych

Finanse wydają się być dziedziną związaną bezpośrednio z logiką i liczbami. Jednak większość procesów, od których zależy sukces na tym polu zaczyna się w głowie. Wskazujemy, jak sposób myślenia może zwiększyć szanse na powodzenie w finansach.

Teoretycznie dochody to nic innego jak różnica pomiędzy wpływami a kosztami. W praktyce na finalny stan konta wpływa jednak jeszcze kilka innych czynników, takich jak nawyki finansowe czy cechy osobowości.

Identyfikacji cech, które decydują o finansowym sukcesie podejmowało się wielu badaczy. Steve Siebold przepytał 1300 milionerów żeby znaleźć 7 cech, które łączą ich wszystkich. Z kolei Thomas Corley badał przez 5 lat zachowania zamożnych i biednych, porównując ich podejście do finansów. Prawdopodobnie najbardziej zaawansowane analizy poczynili autorzy książki „Sekrety Amerykańskich milionerów”, którzy przez lata bazowali nie tylko na wywiadach, ale też na statystykach i konkretnych danych finansowych. Wszystkie wymienione publikacje potwierdzają, że sukces finansowy zależy od wieloletniej pracy, wymagającej determinacji i nieustannej chęci poszerzania swojej wiedzy w danym zakresie.

Wonga.com, firma udzielająca komfortowych pożyczek online, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem przygotowała porady, dotyczące wpływu sposobu myślenia na faktyczny stan finansów osobistych. Więcej artykułów na temat wpływu podejścia do finansów na ich faktyczny stan, czy przydatnych narzędzi ułatwiających zarządzanie budżetem, dostępnych jest na platformie edukacyjnej kapitalni.org.

Ustal jakim typem finansisty jesteś

Cechy osobowości mają ogromny wpływ na postawy wobec finansów. Przykładowo, poważne podejście do oszczędzania wynika często z przewagi potrzeby bezpieczeństwa nad potrzebą konsumpcji. Z kolei rzucanie się w wir zakupów to raczej domena ludzi, którzy uwielbiają spontaniczność i w życiu kierują się emocjami, pomijając często etap planowania – w tym przypadku, planowania finansowego.

Przed rozpoczęciem pracy nad zmianą nawyków, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy prowadzę budżet domowy?
  • Czy planuję wydatki z dużym wyprzedzeniem?
  • Czy często kupuję pod wpływem impulsu?

Odpowiedzi na te trzy proste pytania pozwalają zidentyfikować obszary, na które należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności i które będą wymagać najwięcej pracy. Prowadzenie budżetu i planowanie wydatków to podstawa dojścia do płynności finansowej, która z kolei ułatwia oszczędzanie i pomnażanie kapitału. Dlatego w pierwszej kolejności należy przeprowadzić analizę stałych kosztów i dodatkowych wydatków np. na przestrzeni ostatnich dwóch czy trzech miesięcy. Taki przegląd z pewnością uwydatni indywidualne tendencje do zachowań niesprzyjających sukcesom finansowym – łatwe uleganie promocjom czy nadzwyczajna szczodrość tuż po wypłacie. Mając świadomość, gdzie najszybciej znikają pieniądze, łatwiej uniknąć miejsc czy sytuacji, które do tego doprowadzają. Z kolei planowanie wydatków pozwala w pełni zapanować nad odpływem gotówki.

Pomyśl i działaj jak bogaty

Steve Siebold po odbyciu 1300 rozmów z milionerami, znalazł cechy, które pojawiały się najczęściej w prowadzonych wywiadach. Przede wszystkim, dla większości bogatych ludzi, pieniądze są narzędziem do polepszenia swojego stanu życia. Nie przynoszą szczęścia same w sobie, ale realnie, analizując najpopularniejsze codzienne problemy – pieniądze mogą rozwiązać bardzo wiele z nich.

Znaczna część milionerów ma też świadomość, że samozatrudnienie i własny biznes to główna droga do dużych pieniędzy, a tym samym sukcesu finansowego. Praca na etacie ogranicza możliwości skalowania zysków, więc droga do celu może być dużo dłuższa, a niejednokrotnie nawet niemożliwa. Z drugiej strony warto pamiętać, że własna firma to też większe ryzyko porażki.

Bogatych ludzi łączy też aktywne podejście do rozwiązywania problemów – nikt nie czeka biernie aż sytuacja się poprawi. Większość z nich doskonale zdaje sobie sprawę, że biorą pełną odpowiedzialność za swoje finanse. Warto pracować nad wykształceniem w sobie takiej postawy – traktując pieniądze jako narzędzie do realizacji celu, a nie jako cel sam w sobie. Pierwotny plan na osiągnięcie sukcesu na polu finansowym należy zatem regularnie rewidować pod kątem aktualnych możliwości i okazji – na bieżąco sprawdzać możliwe opcje pomnażania kapitału. Czasem może to oznaczać właśnie zmianę sposobu zatrudnienia, a czasem tylko przeniesienie środków do innego banku. Jedno jest pewne – wymaga to akcji ze strony właściciela majątku. To bardzo istotne podejście, chociażby przy oszczędzaniu długoterminowym i zabezpieczaniu finansowym swojej przyszłości. Zdanie się jedynie na niepewny system emerytalny, wiąże się z ogromnym ryzykiem braku odpowiednich środków na emeryturze.

Wyceń swoją wolność finansową

Często mówi się o pieniądzach bez używania konkretnych kwot, a przecież łatwiej pracować na liczbach wymiernych. Samo pojęcie zamożności może być przez każdego interpretowane inaczej. Dlatego przed rozpoczęciem działań na rzecz własnego sukcesu finansowego, należy go dokładnie zdefiniować.

Na podstawie budżetu domowego, można wyraźnie określić koszty, zarówno w skali miesiąca jak i w skali roku. W ten sposób dość łatwo można wyliczyć jakiego rzędu majątek trzeba uzbierać, żeby np. nie musieć więcej pracować. Z pomocą przyjdą kalkulatory i artykuły na platformie kapitalni.org, które krok po kroku przeprowadzą przez proces wyliczania chociażby poduszki finansowej. Aby uświadomić sobie jak wiele czynników wpływa na stan osobistych finansów należy określić konkretny cel i na podstawie budżetu opracować plan jego realizacji. Może się okazać, że mityczna wolność finansowa nie wiąże się wcale z tak dużymi liczbami lub wyrzeczeniami, o jakich stereotypowo myślimy. Już sama kwestia miejsca zamieszkania czy sposób dojazdu do pracy znacząco wpływa na koszty, dlatego warto szukać alternatyw i oszacować jak dana zmiana może wpłynąć na postępy w drodze do sukcesu.

Comments

comments

273
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...