Jak media uśmierciły Tinę Turner

Redakcja PR - 27.03.2017
270

Media właśnie uśmierciły piosenkarkę Tinę Turner; ta nadal żyje …

Wielu użytkowników Facebooka zobaczyło w niedzielę czarno-białe zdjęcie Tiny Turner z nagłówkiem, że piosenkarka nie żyje. Fake news pochodził ze strony która działa tak, jak inne wirusy w mediach społecznościowych. Po kliknięciu w link infekujemy swoje komputery i telefony, czego późniejszą przyczyną jest m.in. rozsyłanie dziwnych wiadomości do znajomych, powiadomienia o dołączeniu do różnych grup, udostępnianie linków na tablicach zainfekowanych kont.

Redakcja programu informacyjnego emitowanego na antenie TVP 2 podchwyciła tę wiadomość i zaliczyła sporą wpadkę. W niedzielę na profilu „Panoramy” zamieszczono nieprawdziwą informację o śmierci piosenkarki Tiny Turner. We wpisie można było przeczytać m.in., że legendarna wokalistka miała 76 lat i zmarła w wyniku ataku serca.

 

 

Tina Turner

 

 

Okazało się, że Tina Turner żyje i nic jej nie dolega. Informacji o śmierci artystki nie podała żadna agencja prasowa ani inne wiarygodne medium. Jedyny news pojawił się tylko na polskiej stronie www, która błędnie informowała o śmierci aktora Macieja Musiała i prezentera Kuby Wojewódzkiego.

 

Jak jeden z najważniejszych serwisów informacyjnych w Polsce mógł podać taką informację? Dlaczego media nie weryfikują udostępnianych treści? 

 

Post prawda” czyli kłamstwa medialne to wielkie zagrożenie dla nas wszystkich. W „jednej sekundzie”,  tego typu medialna wrzuta staje się prawdą obowiązującą.  Toczy się jak lawina, zgarniająca wszystko  po drodze – w szczególności zdrowy rozsądek.  Prawda jest taka, że doszliśmy do momentu w którym nie wiemy w jaką informację mamy wierzyć w jaką nie. Brakuje miejsc na mapie medialnej które uznawalibyśmy za 100% wiarygodne.  Bo dziś króluje: klikalność, zasięg, szerowanie i zaangażowanie; a to, że bardzo często w oparciu o „fake news”  to dla dzisiejszego świata nie ma większego znaczenia. Mało tego – bohaterami stają się ci którzy wymyślają doskonałe i jeszcze doskonalsze kłamstwa.

Brak stabilnych punktów odniesienia jest marną wróżbą na przyszłość.

– komentuje Jerzy Ciszewski, wydawca portalu Publicrelations.pl

Przy okazji co znaczy fake?

rzeczownik
imitacja imitation, fake, dummy, counterfeit, mimicry, mock
podróbka fake, counterfeit, imitation
falsyfikat forgery, counterfeit, fake
fałszerstwo forgery, falsification, counterfeit, fake, adulteration, fakement
fałsz falsehood, falsity, falseness, lie, deceit, fake
oszukaństwo  deception, trickery, hum, victimization, jugglery, fake
 

czasownik

fałszować falsify, fake, forge, adulterate, counterfeit, cook
udać pretend, affect, imitate, feign, make believe, fake
sfingować fake, simulate
fabrykować manufacture, fabricate, produce, forge, fake, falsify

 

Facebook nie podejmując żadnych działań ograniczających rozprzestrzenianie się nieprawdziwych informacji zniechęca coraz większą ilość użytkowników. Zuckerberg nie panuje nad tym, co się dzieje na jego platformie społecznościowej. Wszyscy czekamy na moment, w którym Facebook wprowadzi w Polsce narzędzie do walki z fake newsami. Możecie o nim przeczytać tutaj ->

Facebook będzie oznaczał artykuły, które zawierają fałszywe informacje

Comments

comments

270
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...