Jak klienci płacą za zakupy on-line?

Redakcja PR - 13.02.2018
50

Jak klienci płacą za zakupy on-line?

W dobie internetu, każdy sklep internetowy oferuje wiele metod płatności. Na pewno słyszeliście o jednym z nich: PayU, dotpay, tpay czy też o przelewach24. Ciężko stwierdzić, który z nich jest najbardziej popularny, każdy oferuje nam możliwość zapłaty kontem bankowym, z którego korzystamy ale również kartą płatniczą i Blikiem.

Klienci mogą w bardzo prosty sposób skonfigurować swój sklep, z dowolnym agregatorem płatności, z którego chcą skorzystać. Każdy agregator, oferuje gotowe biblioteki oraz metody Api, ułatwiające integrację.- mówi Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl

Najbardziej popularną formą płatności jest z pewnością Blik. Jest to forma płatności, realizowana przy pomocy aplikacji bankowej zainstalowanej na telefonie. Każda aplikacja ma unikalny numer, który jest rejestrowany w banku. Po kliknięciu w aplikacji telefonicznej przycisku “generuj kod Blik”, ukazuje się nam sześciocyfrowy kod, który należy wpisać na stronie agregatora płatności. Po wpisaniu, ukazuje się na naszym telefonie pytanie, czy akceptujemy płatność. Jeżeli ją potwierdzimy, pieniądze są pobierane z naszego konta bankowego, a transakcja jest zakończona sukcesem. Obecnie jest to najszybsza oraz najbezpieczniejsza forma zapłaty.

Istnieją również płatności kartowe. Po wpisaniu numeru karty, daty jej ważności oraz cvv (trzycyfrowy kod, z tyłu karty), dane są procesowane i sprawdzane pod kątem zgodności. Jeżeli dane są prawidłowe, transakcja jest zakończona sukcesem. W Polsce istnieje coś takiego, jak ochrona 3DS. Polega to na tym, że każdą transakcję kartą, musimy potwierdzić kodem sms, który otrzymujemy na naszym telefonie. Bez poprawnego kodu sms, nie jesteśmy w stanie zapłacić taką kartą.

Kolejną popularną metodą, są e-transfery. E-transfer, jest to przelew prawie natychmiastowy. Po wybraniu tej opcji, logujemy się do banku, gdzie trafiamy na stronę z uzupełnionymi danymi do przelewu. Wystarczy, że wpiszemy kod sms lub zautoryzujemy transakcję i przelew jest wykonany. Gdy sklep otrzyma powiadomienie od agregatora, transakcja jest zakończona sukcesem.

E-przelew, jest to również szybki sposób płatności, ale w tym przypadku, dane musimy uzupełniać sami. Ta opcja jest wygodniejsza dla sprzedawcy niż klienta. Sprzedawca płaci w tym przypadku mniejszą prowizję od przelewu.

Wszystkie z wymienionych metod są powszechnie używane przez konsumentów. Niektóre sklepy on-line dają nam prawo wyboru jednej z nich, inne narzucają sposób płatności. Czego możemy spodziewać się w najbliższej przyszłości? Obecne prognozy wskazują na to, że 2018 to Blik stanie się najbardziej popularną płatnością. Zostanie prawdopodobnie wprowadzony do coraz większej ilości banków – dziś nie wszystkie oferują tę metodę – dodaje Michał Trziszka.

Comments

comments

50
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...