Akcja ,,Znam swoje korzenie”

Redakcja PR - 21.07.2016
50

Fundacja Edukacji Polonijnej o akcji "Znam swoje korzenie".

Na portalu staramy się podglądać kampanie z różnych krajów, ale nie zapominajmy, że też mamy swoje podwórko. Zainteresowała mnie akcja ,,Znam swoje korzenie”, której inicjatorem jest Fundacja Edukacji Polonijnej. Swoboda przemieszczania się po świecie to ogromne dobrodziejstwo, ale i wyzwanie, któremu muszą sprostać polskie rodziny z dziećmi, mieszkające za granicą. Jak sprawić, by pociechy nie zapominały o swoich korzeniach? Jak edukować o Polsce? Czy dziecko może bez problemu kontynuować naukę po polsku będąc za granicą? Akcja ,,Znam swoje korzenie” ma być odpowiedzią na te pytania.

 

Z czego wynika problem dzieci, które mieszkają za granicą i nie znają swoich korzeni? Brak edukacji rodziców czy ich niechęć do przekazywania wiedzy?

To, czy dzieci będą znały język i korzenie swoich przodków, zależy głównie od rodziców. To ich zadaniem jest naprowadzenie dziecka na tory edukacyjne i pokazanie jakie korzyści wiążą się z nauką. Rodzice, którzy są świadomi zalet, jakie płyną z dwujęzyczności oraz znajomości swoich korzeni – które pozwalają człowiekowi lepiej poznać samego siebie i ukształtować własną tożsamość – szukają rozwiązań, a te pomogą dzieciom jak najlepiej się rozwinąć.

 

Jak w ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę o swoim pochodzeniu we własnym zakresie?

Istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w przekazywaniu dzieciom języka polskiego oraz informacji o swoim pochodzeniu. Czytanie, słuchanie piosenek w języku polskim, wspólne gry i zabawy to tylko nieliczne przykłady na to, jak możemy pomóc dziecku rozwinąć skrzydła z językiem polskim, ale także miło spędzić z nim czas. Wielu rodziców szuka jednak rozwiązania, które pomoże im w systematycznej pracy z dzieckiem i zapewni szerszy zakres materiału. Jednym z  rozwiązań, jakie mogą wesprzeć polskie rodziny mieszkające za granicą w edukacji swoich dzieci, jest Fundacja Edukacji Polonijnej. Jej głównymi zadania to rozpowszechnianie polskiej edukacji za granicą, promowanie dwujęzyczności wśród Polaków przebywających za granicą czy promowanie używania języka polskiego wśród polskiej społeczności. Głównym zadaniem Fundacji jest koordynacja projektu edukacyjnego Polskie Szkoły Internetowe Libratus. To rozwiązanie, które zapewnia edukację w polskim systemie oświaty przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Dzieci w oparciu o Internetową Platformę Edukacyjną oraz cotygodniowe spotkania z nauczycielami realizują polską podstawę programową. Ciekawe gry, zabawy, filmiki i materiały interaktywne zachęcają małych Polaków do nauki. Pod koniec roku szkolnego dzieci przystępują do egzaminu klasyfikacyjnego w Polsce lub za granicą, po którym uzyskują polskie świadectwo państwowe. Wciąż trwają zapisy na nowy rok szkolny 2016/2017, aby zapisać dziecko wystarczy wejść na stronę: www.libratus.edu.pl/zapisy2016/


Jakie kanały dystrybucji kampanii zostały przez Państwa wybrane? Które według Państwa odniosą największy sukces?

Materiały przygotowane z okazji  kampanii społecznej „Znam swoje korzenie” pojawiają się głównie w mediach polonijnych. Kampania ma na celu zachęcenie polskich rodziców mieszkających poza granicami kraju do przekazywania języka i wiedzy o Polsce. Warto nie tracić tego, co się już ma a przekazywać to dalej. Nauka jest jedną z najlepszych inwestycji. A język to jeden z najpiękniejszych prezentów, który rodzice mogą podarować swoim pociechom.

 

Jak akcja może przyczynić się do wzrostu wiedzy dzieci o swoim pochodzeniu?

Sami staramy się odpowiedzieć na to pytanie (śmiech). Mamy nadzieje, że działania Fundacji Edukacji Polonijnej przyczynią się do wzrostu zainteresowania językiem polskim i przekazywania wiedzy o Polsce swoim dzieciom. Realizowanie kampanii społecznych promujących polską edukację to jeden z priorytetów Fundacji. Każda kolejna akcja jest małą cegiełką w budowaniu rozwoju polskiej edukacji poza granicami naszej ojczyzny.

Szczegóły akcji:

Fundacja Edukacji Polonijnej, która koordynuje działania projektu Polskich Szkół Internetowych Libratus  sprawdziła, jak to wygląda z perspektywy dzieci. Co myślą dzieci o szkole, Polsce i emigracji? O zdanie zostali zapytani mali Polacy mieszkający poza granicami kraju. Odpowiedzi znajdziecie w filmiku.

Celem akcji jest uświadomienie, że istnieje bezpłatna możliwość nauki dla polskich dzieci w wieku 5-15 lat, a pomaga w tym projekt Polskie Szkoły Internetowe Libartus. Zajęcia nie są wyczerpujące, ponieważ odbywają się o dowolnej porze dnia, a zamiast nauczyciela jest rodzic. Uczeń ma do dyspozycji ogromną ilość materiałów przygotowanych przez polskich pedagogów. Nie ma czasu na nudę, są scenariusze lekcji, gier, zabaw, filmy. Dzieci uczą się tych samych przedmiotów, które mają ich rówieśnicy w polskiej szkole, do dyspozycji jest też nauczyciel. Co tydzień odbywają się także webinaria, na których uczeń może zdobywać jeszcze więcej wiedzy. Brzmi zachęcająco? Dodam jeszcze, że uczniowie mają swoją legitymację, a po zdanym egzaminie na koniec szkoły także świadectwo i promocję do następnej klasy. Jeśli z jakiegoś powodu rodzina przeprowadzi się znów do Polski, dziecko może bez problemu wrócić do szkoły.

 

Comments

comments

50
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...