„Jacek Kotarbiński i ‚Toporowo”

Informacja Prasowa - 20.05.2024
35

Literatura instant, która Cię poruszy. Zaskakujące metafory pełne emocji

Zdjęcie główne biuletynu

Jacek Kotarbiński i ‚Toporowo’ – literatura instant, która Cię poruszy. Zaskakujące metafory pełne emocji.

Zdjęcie autora Jacek Kotarbinski, PhD
Przeczytaj ten artykuł na LinkedIn, aby dołączyć do rozmowy
Premiera opowiadań Jacka Kotarbińskiego „Toporowo” wywołała świetne reakcje znanych recenzentów. Tomasz Raczek nazwał zbiór „literaturą w wersji instant”, a Małgorzata Kalicińska porównała różnorodne historie do smakowitych ciasteczek, które idealnie nadają się na każdą okazję. Michał Rusinek porównał lekturę do oglądania serialu „Black Mirror”, podkreślając jej niepokojący charakter. Andrzej Saramonowicz docenił groteskę, a Piotr Moszyński zauważył, że autor zręcznie komentuje polską rzeczywistość.

„Toporowo” to głęboka analiza ludzkich emocji i pragnień, często poruszająca tematy tabu i groteskowe wizje. Kotarbiński wplata w swoje opowiadania zaskakujące obrazy i metafory, czarny humor, które zachęcają do refleksji.

Dr Joanna Wrycza-Bekier w posłowiu zwraca uwagę na unikalność „Toporowa”, które wyróżnia się niespodziewanymi rozwiązaniami i mocnymi puentami. Książka Kotarbińskiego, przez wielu uznana za literacką perełkę, zachęca do poszukiwania głębszych znaczeń i refleksji nad współczesnym światem.

”Wieloznaczne opowiadania w poręcznym formacie z okładką autorstwa Andrzeja Pągowskiego. Literatura w wersji instant” – tak skomentował Tomasz Raczek opowiadania Jacka Kotarbińskiego “Toporowo”, których premiera miała miejsce podczas Targów Książki Vivelo w Warszawie.

Tomasz Raczek i Jacek Kotarbiński podczas premiery Toporowa w Warszawie

”Oto ciasteczka. Każde inne, inaczej zrobione doprawione i ozdobione. Każde o innym smaku. Topor by się roześmiał i poszedł z Jackiem na piwo.  A do piwa, na nudny czas, na smutny czas, na ten czas owe ciasteczka, jak znalazł, bo smaczne!  Polecam” podsumowała Małgorzata Kalicińska.

Jacek Kotarbiński nie boi się eksplorować tabu, wizji apokaliptycznych, czy też groteskowych przekształceń, przez co opowiadania pozostają nie tylko silnie emocjonalne, ale wyjątkowo wnikają w psychikę ludzką. Jego narracja, pełna zaskakujących obrazów i metafor, sprawia, że teksty nie są tylko literackim doświadczeniem, ale również powodem do poszukiwania ukrytych metafor.

” Po lekturze tych krótkich form, balansujących z gracją na granicy literatury i publicystyki, czujemy się trochę jak po oglądaniu serialu „Black Mirror”: niby wiemy, że to fikcja, a jednak niepokój pozostaje” napisał Michał Rusinek. …

Comments

comments

35
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...