IV Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”


Informacja Prasowa - 23.09.2019
26

IV Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”
 już w przyszłym tygodniu

Już w przyszłym tygodniu w Poznaniu odbędzie się wyjątkowy festiwal filmowy, gdzie w roli głównej wystąpi zrównoważony rozwój. Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to jedyny w Polsce festiwal, gdzie swoje dobre praktyki mogą zaprezentować wszystkie 3 sektory: samorządy, biznes i organizacje pozarządowe.  Pokazy konkursowe odbędą się 27 i 28 września, w Collegium Da Vinci w Poznaniu. W pierwszym dniu Festiwalu jednostki samorządu terytorialnego pokażą swoje działania na rzecz lepszego świata, natomiast drugiego dnia o regulaminowe Tarcze powalczą przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja przez serwis Evenea:
https://evenea.pl/event/ivfestiwal17celow/

Więcej informacji: www.17celow.pl

Partnerem Organizacyjnym Festiwalu w ramach realizowanego projektu pn. „Tworzenie Sprawiedliwych Miast: Włączenie Agendy 2030 do polityki lokalnej (w czasach dużych ruchów migracyjnych i uchodźstwa)” są Województwo Wielkopolskie i  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu.

Partnerem strategicznym jest firma doradcza El SPOCO.
Zachęcamy do obecności podczas Festiwalowej Gali!

 

Te filmy mogą nas zmienić. Program

 

Na program Festiwalu składają się bardzo różne filmy; przedsiębiorstwa pokazują swoje dobre praktyki, a organizacje pozarządowe czy samorządy wskazują na problemy społeczne i sposoby ich rozwiązania. To oczywiście generalizowanie, bowiem prezentowane filmy są bardzo różne i dotyczą właściwie każdego obszaru naszego życia.  Całość jednak jest bardzo spójna – wszystkie filmiki opowiadają o 17 celach rozwoju każdego regionu, kraju, każdego z nas. 17 celów to nic innego jak plan rozwoju świata przygotowany przez wszystkie państwa członkowskie ONZ.

Do konkursu zgłoszono w tym roku 74 filmy. To absolutny rekord Festiwalu – mówi Aldona Kłobska, wolontariuszka i współorganizator Festiwalu – do tej pory, każdego roku mieliśmy ok. 50 filmów. Tegoroczne zainteresowanie Festiwalem znaczy, że nie tylko samorządy mogą pochwalić się działaniami w zakresie zrównoważonego rozwoju, ale też coraz więcej przedsiębiorstw odczuwa taką potrzebę.


W kategorii „Przedsiębiorstwa” odnotowano 32 zgłoszenia, do pokazu przyjęto filmy 18 przedsiębiorstw i fundacji korporacyjnych (kolejność alfabetyczna):

ABC Czepczyński, Altered Company Sweden / OOOToToTo.pl, EI SPOCO, ENEA Operator, Fundacja Integralia, Fundacja Medicover, IKEA, ING Bank Śląski, Inspekty.pl, Kompania Piwowarska, LoanMe, Raben Group, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia, Sprout Europe ApS Denmark / OOOToToTo.pl, Stena Recycling, Toyota Bońkowscy, Volkswagen Poznań, Wieloryb Sklep.

Organizacje pozarządowe i inne podmioty zgłosiły 23 obrazy filmowe, a pokazane zostaną filmy 8 organizacji (kolejność alfabetyczna): Fairtade Polska, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Otwarty Plan, Grupa Zagranica, Lions Club Poznań Rotunda, Magdalena Juszczyk, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, Polska Akcja Humanitarna. Jednostki samorządu terytorialnego i lokalne podmioty to nowa kategoria Festiwalu „17 Celów”. W tym roku przesłano 19 zgłoszeń, a do pokazu zakwalifikowano filmy 12 miast i gmin (kolejność alfabetyczna):Bojanowo, Grodzisk Wlkp, Jarocin, Kwilcz, Międzychód,Mosina, Suchy Las, Szamotuły, Śrem, Środa, Tarnowo Podgórne, Września.

Program Festiwalu w tym roku zapowiada się niezwykle interesująco bowiem oprócz pokazów konkursowych filmów widzowie będą mieli okazję porozmawiać z Maciejem Pastwą, podróżnikiem, budowniczym szkoły w Nepalu czy Weroniką Mikszą, która opowie o unijnym projekcie włączenia celów zrównoważonego rozwoju do polityki miast i gmin. Tomasz Dzida natomiast zaprezentuje najlepsze praktyki przedsiębiorstw, które zrównoważony rozwój mają wpisany w swoją strategię biznesową.

Tytuł Festiwalu i Agenda 2030

 

Mniej niż 10% dorosłych mieszkańców Poznania zna pojęcie Agendy 2030 i 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju– mówi Natalia Liminowicz z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS) –takie są wyniki badania zrealizowanego w ramach projektu „Tworzenie sprawiedliwych miast: WłączenieAgendy 2030 do polityki lokalnej– dodaje Natalia Liminowicz.

Dlatego tak istotne jest podniesienie świadomości i aktywne zaangażowanie lokalnych decydentów, państwowych urzędników, organizacji społecznych, a także przedsiębiorstw w przekładanie Celów Zrównoważonego Rozwoju na życie wspólnot, firm i organizacji. Tak działa ROPS we wspomnianym wyżej projekcie, a także Fundacja CSR Res Severa, organizator Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Festiwal „17 Celów” jest jedynym festiwalem filmowym, który upamiętnia, popularyzuje i bezpośrednio nawiązuje do działań ONZ na rzecz równoważonego rozwoju i 17 Celów (Sustainable Development Goals – SDGs). We wrześniu 2015 r. na Szczycie ONZ w Nowym Jorku światowi przywódcy przyjęli Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju zawierającą 17 Globalnych Celów i 169 zadań, które mają być osiągnięte do 2030 roku i poprawić sytuację na świecie.  17 Celów to nic innego jak plan rozwoju świata, realizowany przez wszystkie państwa, zarówno rozwijające się, jak i rozwinięte, a zakładającą m.in. działania na rzecz eliminacji ubóstwa, godnego życia dla wszystkich ludzi czy zwiększoną ochronę środowiska.  Agenda zastępuje przyjęte w 2000 r. Milenijne Cele Rozwoju (Millenium Development Goals), których ostateczny termin realizacji został wyznaczony na rok 2015. Wypracowanie założeń Agendy odbywało się w drodze międzynarodowych negocjacji wybitnych osobistości z całego świata, a sama agenda została uzgodniona przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ.

 

Ta Agenda dotyczy wszystkich ludów, nikogo nie pomijając. Jest planem działań na rzecz eliminacji ubóstwa we wszystkich jego formach na całym świecie, nieodwracalnie i raz na zawsze. Dąży do zapewnienia pokoju i dobrobytu oraz do powstania partnerstw, a sedno Agendy stanowią ludzie i nasza planeta. Zintegrowane, powiązane ze sobą i niepodzielne siedemnaście Celów Zrównoważonego Rozwoju to cele dla wszystkich ludów. Obrazują one skalę, powszechność i ludzkie ambicje wyrażone w nowej Agendzie.[1]

Ban Ki-moon, Sekretarz Generalny ONZ, 2 sierpnia 2015 r.

Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze do zdobycia

 

IV Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” to konkurs najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych), nie trwających dłużej niż 5 minut, wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Tematy poruszane podczas Festiwalu dotyczą 17 celów zrównoważonego rozwoju,a zatem dotyczą wszystkich sfer aktywności człowieka. Każda organizacja czy firma może pochwalić się działaniami w takim zakresie. Do udziału w Festiwalu organizatorzy kwalifikują filmy promocyjne i reklamowe według prostych kryteriów: filmy muszą poruszać ważne problemy społeczne, upowszechniać założenia 17 globalnych celów lub społecznej odpowiedzialności biznesu i pokazywać je w praktyce, a także propagować uniwersalne wartości. Oczywiście nie bez znaczenia jest ich wysoki poziom artystyczny.Zgłoszenie i projekcja filmu w konkursie jest bezpłatna. Niezależne Jury, złożone z ekspertów w swoich dziedzinach wybierze spośród nadesłanych filmów te najlepsze. Na laureatów czekają Złote, Srebrne i Brązowe Tarcze, natomiast publiczność obecna na Gali Finałowej wskaże swojego faworyta. Oprócz Nagrody Publiczności organizatorzy wręczą też nagrody specjalne. Nagrody te są o tyle cenne, że zdobywcy nagród mogą liczyć na bezpłatną promocję w całej Polsce i pokazanie filmików w ramach specjalnego przeglądu. Przegląd „17 Celów” to najlepsze festiwalowe filmy pokazywane już od 2017 roku.

 

Bezpłatne wejściówki można  już rezerwować na portalu Evenea: https://evenea.pl/event/ivfestiwal17celow/

Festiwal odbędzie się w dniach 27 – 28 września (piątek, sobota) w Collegium da Vinci w Poznaniu. W piątek odbędą się szkolenia dla samorządowców i wybrany zostanie najlepszy film przygotowany przez miasta lub gminy czy powiaty, natomiast Gala Finałowa Festiwalu odbędzie się 28 września. Wstęp na Galę jest bezpłatny, trzeba tylko pobrać bilet z serwisu evenea.


Organizator i patroni wydarzenia

 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja CSR Res Severa (www.ressevera.pl)

IV Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” wspierają:

Partner Organizacyjny

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej  w Poznaniu (ROPS) Województwo Wielkopolskie w ramach realizowanego projektu pn. „Tworzenie Sprawiedliwych Miast: Włączenie Agendy 2030 do polityki lokalnej (w czasach dużych ruchów migracyjnych i uchodźstwa)”

Partner strategiczny

El SPOCO (https://ei-spoco.pl/)

Patroni honorowi

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Prezydent Miasta Poznania (www.poznan.pl)

Starosta Poznański (www.powiat.poznan.pl)

Przedsiębiorstwo Fair Play (http://przedsiebiorstwo.fairplay.pl/)


Partnerzy merytoryczni

Global Compact Network Poland

CSR Consulting (http://csrconsulting.pl)

Fundacja Aeris Futuro (www.aerisfuturo.pl)

Kino Bułgarska 19 (www.kinobulgarska19.pl)

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa (www.wiph.pl)

Centrum PISOP (www.pisop.org.pl)

Wsparcie organizacyjne

BDG Biuro Doradztwa Gospodarczego(www.doradcapodatkowy-gostyn.pl)

Lokomotywacja Aldona Kłobska (http://lokomotywacja.pl/about-me)

 

Media:

Głos Wielkopolski

Radio Poznań

TVP Poznań

Forum Odpowiedzialnego Biznesu (http://odpowiedzialnybiznes.pl/

CSR Kompendium

Portal PRoto (www.proto.pl)

Marketing przy kawie

As Biznesu

Marketing przy kawie

[1]http://www.unic.un.org.pl/strony-2011-2015/agenda-na-rzecz-zrownowazonego-rozwoju-2030-i-cele-zrownowazonego-rozwoju/2850#sthash.ecykgPjh.dpuf

 

 

Comments

comments

26
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...