Innova Capital sprzedała udziały w Wirtualna Polska Holding S.A.

Informacja Prasowa - 01.12.2016
130

Innova Capital sprzedała pakiet 27% akcji spółki Wirtualna Polska Holding S.A.

Innova Capital, wiodący środkowoeuropejski fundusz private equity, sprzedała za cenę 50,0PLN za jedną akcję posiadany pakiet 27% akcji spółki Wirtualna Polska Holding S.A.

W 2014 r. fundusz Innova Capital sfinansował zakup Wirtualnej Polski od Orange Polska i połączenie jej z Grupą o2. Celem transakcji o wartości 375 mln zł było skonsolidowanie rynku internetowego w Polsce i wprowadzenie grupy w segment e-commerce.

Spółka w zaledwie kilkanaście miesięcy przeszła proces intensywnej integracji, zmiany strategii oraz rebrandingu. Te działania doprowadziły do skokowej poprawy wyników finansowych: 2.5x wzrostu zysku EBITDA i czterokrotnego wzrostu wartości rynkowej. 15 miesięcy po inwestycji Innova, Wirtualna Polska Holding zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a obecnie kapitalizacja spółki przekracza 1.5 mld zł, przy wzroście kursu akcji od IPO o blisko 70%. Dzięki zrealizowanemu właśnie wyjściu z inwestycji Innova zrealizowała średnioroczną stopę zwrotu (IRR) na poziomie przekraczającym 60%.

 Nasza inwestycja w Wirtualną Polskę jest bardzo udana: w stosunkowo krótkim okresie, we współpracy ze znakomitym zespołem menedżerów, stworzyliśmy lidera polskiego rynku internetowego. Spójna strategia rozwoju i jej konsekwentna realizacja przełożyły się również na ponadprzeciętną stopę zwrotu z inwestycji. Był to doskonały przykład inwestycji typu Platform+, której założeniami są akwizycja dwóch firm i ich konsolidacja bezpośrednio w momencie nabycia, efektywna realizacja synergii przychodowych i kosztowych oraz wdrożenie nowej struktury zarządzania. – komentuje Magdalena Magnuszewska, Partner w Innova Capital.

Fundusz Innova Capital niewątpliwie obdarzył nas dużym zaufaniem i sfinansował realizację ambitnych planów Grupy. Nie przypominam sobie drugiej takiej transakcji, kiedy cztery razy mniejsza spółka dokonuje udanego przejęcia swojego większego rywala. Następnie w niecałe 2 lata, konsoliduje rynek, przejmując 14 kolejnych podmiotów, przeprowadza udane wejście na giełdę i blisko połowę swoich przychodów przenosi z rynku, na którym działała od 20 lat w zupełnie nowe obszary. A to wszystko przy ciągłym poprawianiu wyników i wielokrotnym wzroście własnej rynkowej wyceny. Takie rzeczy dzieją się tylko w Polsce. W Wirtualnej Polsce. – mówi Jacek Świderski, Prezes Zarządu Wirtualna Polska Holding S.A.

Jacek Świderski, Michał Brański i Krzysztof Sierota, przedsiębiorcy posiadający pakiet kontrolny Wirtualnej Polski, uczestniczyli w transakcji odkupu akcji od Innova Capital zwiększając swoje zaangażowanie w spółce do poziomu >55% głosów na walnym zgromadzeniu. Pozostałe akcje zostały sprzedane instytucjonalnym inwestorom publicznym w zakończonym dzisiaj procesie budowy przyśpieszonej księgi popytu (ABB).

Comments

comments

130
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...