Influencer potrzebny od zaraz!

Redakcja PR - 07.04.2017
215

Influencer marketing i jego wpływ na sprzedaż

Walka o uwagę konsumentów zaostrza się wraz ze wzrostem ich świadomości na temat marketingowych trików oraz na skutek rozwoju narzędzi blokujących reklamy. Jedną z najskuteczniejszych taktyk w tej bitwie jest influencer marketing, coraz chętniej stosowany przez marki.

Prawie 40 proc. użytkowników Twittera twierdzi, że dokonało zakupu w następstwie tweeta influencera – tak wynika z danych tego serwisu społecznościowego. Aż 49 proc. polega na rekomendacjach liderów opinii. To jeszcze nie wszystko! Według raportu firmy badawczej Nielsen, aż 84 proc. konsumentów na całym świecie podejmuje decyzje (w tym o zakupie danego produktu lub usługi) w oparciu o opinie i zalecenia pochodzące z zaufanych źródeł. Tym samym, bez względu na obrany cel marketingowy, którym może być pogłębienie świadomości danej marki, wygenerowanie buzzu, pozytywnych rekomendacji czy ruchu do strony (w tym wsparcie SEO) – dobrze przeprowadzona kampania z influencerami zapewni pozytywne efekty, m.in. przynosząc tak pożądane przez marketingowców lepsze wyniki sprzedażowe.

Twarde dowody, że warto!

Jednym z najgłośniejszych case study ostatnich miesięcy była kampania firm Nielsen Catalina Solutions (NCS) i TapInfluence (platforma automatyzująca proces influencer marketingu) przeprowadzona dla WhiteWave Foods, producenta żywności i napojów na bazie roślin. Uczestniczyło w niej ponad 250 influencerów specjalizujących się w fitnessie i kulinariach. Każdy z nich miał za zadanie stworzyć unikalny przepis wykorzystujący jeden z produktów WhiteWave Foods – mleko Silk (promując tym samym autorską inicjatywę firmy „Meatless Monday Nights”), wzbogacić go o content wizualny, a następnie udostępnić na własnych kanałach social mediowych.

Rezultaty kampanii przeszły wszelkie oczekiwania. NCS zmierzyło i porównało zachowanie konsumentów w sklepach. Zbadano tych, którzy przeczytali artykuły influencerów biorących udział w kampanii, oraz grupę kontrolną składającą się z osób, które nie miały styczności z wyprodukowanym contentem. Ci pierwsi nabywali produkty Silk znacznie częściej niż drudzy. Ponadto każde 1000 osób, które zetknęło się z artykułami influencerów, zakupiło produkty marki o wartości o 285 dol. większej niż grupa kontrolna. Po roku od zakończenia kampanii doprowadziło to do 11 razy większego ROI w porównaniu z ROI z tradycyjnej formy reklamy online, czyli banerów internetowych!

Więcej nie znaczy lepiej

Mówiąc o influencer marketingu, warto wspomnieć o coraz częściej pojawiającym się błędnym wyobrażeniu na jego temat. Wiele marek utożsamia wielkość łącznego zasięgu danego influencera (liczba polubień i followersów) z jego faktycznym wpływem. Jak się jednak okazuje, więcej wcale nie znaczy lepiej. Według badania przeprowadzonego niedawno przez Markerly, stopień zaangażowania na Instagramie maleje proporcjonalnie do wielkości widowni określonego influencera. Tak zwani microinfluencerzy (posiadający mniej niż 1000 followersów) średnio uzyskiwali więcej „serduszek” i komentarzy niż̇ social celebryci z widownią przekraczającą̨ 10 milionów (wskaźnik zaangażowania tych pierwszych był o 8 proc. wyższy).

Cały wpis znajduje się na blogu agencji Hill+Knowlton Strategies 

Autorka: Marta Zienkiewicz, social media&influencer marketing manager, Hill+Knowlton Strategies .

Zobacz inne teksty na ten temat: 

Ewolucja influencer marketingu. Skąd się wziął, dokąd zmierza?

Działy influencer marketingu w agencjach PR to naturalny krok rozwoju branży

 

Comments

comments

215
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...