Ile zarabiają cyberprzestępcy na atakach ransomware? Google ujawnia astronomiczne kwoty…

Redakcja PR - 28.07.2017
283

Ile zarabiają cyberprzestępcy na atakach ransomware? Google ujawnia astronomiczne kwoty...

Ransomware to infekcja komputera poprzez wirus, który blokuje dostęp do plików i danych na nim zapisanych. Cyberprzestępca za zwrot danych domaga się okupu, najczęściej w postaci trudnej do prześledzenia płatności z wykorzystaniem wirtualnej waluty (kryptowaluty) Bitcoin. Jeżeli tego żądania nie spełnimy, pliki mogą zostać nieodwracalnie usunięte lub uszkodzone.

Przykładem ataku ransomware jest sytuacja brytyjskiego systemu publicznej opieki zdrowotnej NHS, która padła jego ofiarą w maju br. Hakerzy zainfekowali NHS wirusem WannaCry, przez co placówka zmagała się z kilkudniowym chaosem w szpitalach i przychodniach, a lekarze zostali zmuszeni do odwołania tysięcy wizyt i konsultacji z pacjentami.

W ciągu ostatnich dwóch lat na takich działaniach, hakerzy odpowiedzialni za to szkodliwe oprogramowanie zarobili ponad 19 milionów funtów – wynika z raportu opublikowanego przez Google. Ostrzegł jednocześnie, że tego typu ataki stały się „bardzo, bardzo opłacalne” i należy spodziewać się, że będzie do nich dochodzić w przyszłości.

Największy wzrost ataków typu ransomware odnotowano w 2016 roku, tłumaczył Bursztein, przemawiając na konferencji w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Zaznaczył również, że tylko 37 proc. użytkowników regularnie tworzy kopie najważniejszych plików, co pozwala im na zabezpieczenie się na wypadek takiej sytuacji bądź awarii sprzętu.

Google również wykalkulował zarobki dwóch najpopularniejszych typów wirusa – Locky i Cerber. Pierwszy z nich zarobił odpowiednio około 5,9 miliona funtów, natomiast drugi 5,2.

Jak odnotowano, powyższe kwoty w 95 proc. z płatności Bitcoin zostało wymienionych na realną walutę za pomocą rosyjskiego serwisu BTC-E.

 

Comments

comments

283
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...