II edycja Żółtego Talerza – jeszcze więcej pełnowartościowych posiłków dla dzieci

Informacja Prasowa - 30.11.2017
58

II edycja Żółtego Talerza – jeszcze więcej pełnowartościowych posiłków dla dzieci

Zaczęliśmy w 2016 roku, za chwilę będzie 2018, a Żółty Talerz cały czas się powiększa. Gdy startowaliśmy, z dofinansowaniem na zdrowe posiłki docieraliśmy do ponad 5 tys. dzieci, a teraz dokładnie 7832 – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Kulczyk Foundation. Ogólnopolski program wspierania systemu żywienia dzieci Żółty Talerz wkroczył w zupełnie nowy etap. II edycja „Żółtego Talerza” wystartowała we wrześniu.

Żółty Talerz od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. pomógł przygotować ponad milion pełnowartościowych posiłków. Dominika Kulczyk przeznaczyła na ten cel 4 mln zł. Chodziło o to, by powstał standard wsparcia żywienia z funduszy socjalnych, który już działa w szkolnych stołówkach i świetlicach, ale także o dotarcie ze zdrowym jedzeniem tam, gdzie są dzieci, natomiast brakuje środków na pełnowartościowe, ciepłe posiłki. – Dzień po dniu zbieraliśmy doświadczenia, by jak najbardziej efektywnie wykorzystywać każdą złotówkę. Żółty Talerz to standard działania, który już w tej chwili możemy upowszechniać – mówi Marta Schmude-Olczak.

Od tego roku Żółty Talerz zyskał nowego partnera merytorycznego – Wydział Nauk o żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW. To eksperci tej uczelni przygotowali Listę Produktów Żółtego Talerza, czyli rodzajów żywności wykorzystywanych w ramach programu. – Lista ta czerpie z najlepszych standardów żywienia. Dla usprawnienia współpracy z partnerami programu, wprowadziliśmy elektroniczny system monitoringu, indywidualne dostosowanie dotacji do realnych potrzeb, stałe konsultacje z punktami żywienia oraz równoległy plan edukacji wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie posiłków dla dzieci. – mówi Dyrektor Kulczyk Foundation.

Żółty Talerz to unikalny sojusz największych polskich organizacji pomocowych. W tym roku Kulczyk Foundation zaprosiła do programu: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Caritas Diecezji Toruńskiej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Bank Żywności we Wrocławiu, Bank Żywności w Gorzowie Wielkopolskim oraz Śląski Bank Żywności. Ponadto, w Warszawie powstanie wkrótce centrum działań związanych z Żółtym Talerzem. – Będzie to Kuchnia Żółtego Talerza, którą przygotowujemy z naszym partnerem Ikea. Więcej szczegółów podamy już wkrótce. – dodaje Marta Schude-Olczak.

Więcej informacji o programie Żółty Talerz na stronie: www.zoltytalerz.pl

Comments

comments

58
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...