Huawei przeprowadził w Chinach kolejne testy sieci 5G

Informacja Prasowa - 30.03.2018
188

Huawei przeprowadził w Chinach kolejne testy sieci 5G

Huawei jako pierwsza firma na świecie przeprowadziła test specyfikacji Non-Stand Alone 5G (NSA) przygotowanej w ramach 3GPP. Odbył się on w dystrykcie Huairou w Pekinie i stanowi element trzeciej fazy testów nad 5G. Celem eksperymentu jest komercyjne wdrożenia sieci nowej generacji do 2020 roku. Jest to termin, który  Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny ITU przyjął jako docelowy dla tego przedsięwzięcia.  

Huawei przeprowadził test w ramach Grupy Fokusowej skupiającej się na aspektach sieciowych IMT-2020. Powstała ona w celu przeanalizowania w jaki sposób nowe technologie 5G będą oddziaływać na przyszłe sieci, a także przeprowadzania badań odnośnie innowacji sieciowych potrzebnych do wspierania rozwoju systemów 5G.

Próba Huawei jest pierwszym testem funkcjonalności 5G NSA opartym na oficjalnej wersji protokołu 5G NR (New Radio). Obejmowała ona podstawowe funkcje warstwy fizycznej, od której zależy utrzymanie łącza pomiędzy stacją bazową a urządzeniem mobilnym bez przerw i zakłóceń, określone przez 3GPP. Sprawdzono także kanały do nadawania i odbioru sygnału, możliwości adaptacyjne połączeń,  technologię multi-antenową, architekturę separacji EN-DC (LTE-NR Dual-Connectivity) oraz CU-DU (jednostka centralna – jednostka rozproszona). Test ten stanowi ważną część projektu badawczo-rozwojowego w zakresie technologii 5G i będzie odgrywać kluczową rolę we wczesnym wdrożeniu tej sieci przez wiodących operatorów.

Co ważne, podczas sprawdzania działania urządzeń w paśmie C firma Huawei wykorzystała pierwsze na świecie kompleksowe produkty 5G, które zaprezentowała podczas tegorocznych targów Mobile World Congress 2018. Wybrano tutaj scenariusz 3. – uwzględniony w 3GPP – dla rozwiązania sieciowego NSA o ograniczonym wpływie na system inwentaryzacji zasobów sieci telekomunikacyjnej. Oznacza to, że zamiast dzisiejszego podejścia, zgodnie z którym urządzenie jest połączone z GSM lub UMTS albo LTE, tj. tylko z jedną technologią w danym momencie, w 5G będzie inaczej. Tym samym Non-Standalone (NSA) wykorzysta istniejącą sieć rdzeniową LTE jako kotwicę do zarządzania mobilnością i zasięgiem, dodając jednocześnie nową sieć 5G.

Takie LTE i 5G NR Dual-Connectivity wykorzystywane jest w celu utrzymania lepszej ciągłości usług w początkowej fazie wdrażania 5G, przy czym szybkie zainicjowanie LTE-NR NSA jest konieczne, aby później mogła nastąpić pełnozakresowa sieć NR SA (Standalone).

– 2018 jest pierwszym rokiem prób komercyjnego wdrożenia 5G, nad czym intensywnie pracuje Huawei. Co ważne NSA mogą być szybko adoptowane w istniejących już sieciach we wczesnej fazie ery 5G, a SA umożliwia natomiast cyfryzację całych branż. Zakończenie więc przez Huawei testu funkcjonalnego NSA stanowi ważny krok w zakresie badań i rozwoju technologii 5G, które będziemy kontynuować we współpracy z partnerami branżowymi. Wszystko po to, aby promować dojrzewanie produktów handlowych sieci nowej generacji oraz synergię łańcucha przemysłowego – skomentował Yang Chaobin, dyrektor Huawei 5G Product Line.

Badania i rozwój w zakresie technologii 5G są przeprowadzane w Chinach od 2016 r. i podzielono je na trzy fazy. Pierwsza koncertowała się na testach kluczowych technologii 5G, druga  na weryfikacji rozwiązań oraz systemu 5G. Przewiduje się, że rozpoczęta w lutym tego roku trzecia faza zostanie zakończona z końcem 2018 roku. Warto podkreślić, że stworzona w Huairou w Pekinie próbna sieć 5G przekształca się w projekt na dużą skalę, aby w nadchodzących miesiącach już w pełni wspierać testy terenowe NSA.

Comments

comments

188
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...