Handel od serca, czyli walentynkowe wydatki i preferencje upominkowe Polaków. Wyniki sondy

Informacja Prasowa - 11.02.2021
152

Handel od serca, czyli walentynkowe wydatki i preferencje upominkowe Polaków. Wyniki sondy

Handel od serca, czyli walentynkowe wydatki i preferencje upominkowe Polaków. Wyniki sondy

Święto zakochanych sprzyja walentynkowym wydatkom, realizowanym zarówno w sieci, jak i w ponownie otwartych galeriach handlowych. Z sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń w lutym br. wynika, że aż 83% spośród 616 zapytanych Polaków zamierza mimo pandemii obchodzić w tym roku Walentynki. Ponad 40% respondentów planuje przeznaczyć na zakup upominku dla bliskiej osoby od 100 do 300 zł, a co trzeci od 50 do 100 zł. Jakie mamy preferencje prezentowe? Jakie emocje wzbudzają Walentynki w czasie pandemii?

Jak pokazują wyniki sondy „Walentynki w czasach koronawirusa” idealny prezent walentynkowy według 37% respondentów powinien być powiązany z pozytywnym przeżyciem lub nowym doświadczeniem. Zdaniem 33% respondentów kluczem jest wspólne przeżywanie emocji, które zbliżają i łączą dwoje ludzi. Na znaczeniu zyskują więc, jak uważa 39% Polaków biorących udział w sondzie, prezenty w formie wspólnych przeżyć służące jako pamiątka, jak na przykład romantyczna sesja dla dwojga. Według 32% upominki związane z relaksem np. masaż dla dwojga, a według 19% z nutką adrenaliny, jak na przykład wspólny skok na bungee. Tylko 10% ankietowanych twierdzi, że liczą się najbardziej prezenty zrobione własnoręcznie.

Mniejszą kwotę na upominek z okazji dnia zakochanych, czyli do 50 zł, wyda tylko 7% respondentów. Co trzeci ankietowany zamierza przeznaczyć na walentynkowy upominek od 50 do 100 zł, 42% planuje kwotę od 100 do 300 zł, a 14% od 300 do 500 zł. Zaszaleć i wydać powyżej 500 zł planuje tylko 3% Polaków zapytanych przez serwis Prezentmarzeń. Z kolei 4% przyznaje otwarcie, że nie zamierza w tym roku realizować zakupu upominku.

Prezenty są nieodłącznym elementem dnia zakochanych i powinny, jak twierdzi 38% respondentów, wywoływać romantyczne uniesienie oraz zdaniem 26%, uczucie szczęścia, towarzyszące nam przez dłuższy czas. Idealny prezent walentynkowy powinien także dostarczać nam satysfakcji, że nasz partner lub partnerka postarali się – jak potwierdza 23%, jak również dawać radość z możliwości wspólnej jego realizacji.

W pamięci pozostają na dłużej upominki, które mają w sobie element zaskoczenia. Zabierając partnerkę lub partnera w ciekawe miejsce lub organizując niezapomniany wieczór-niespodziankę, mamy szansę nie tylko na przyjemne spędzenie razem czasu, ale i na urozmaicenie codziennej rutyny w związku, a nawet spełnienia marzeń ukochanej lub ukochanego. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Mimo że funkcjonujemy już od ponad roku w pandemicznej rzeczywistości, to łącznie 69% Polaków biorących udział w sondzie uważa, że pandemia nie popsuje nam atmosfery tegorocznego Święta Zakochanych, bo bardzo go potrzebujemy (48% odpowiedzi) i traktujemy je jako odskocznię od pandemii (21% odpowiedzi). Z kolei 31% jest odmiennego zdania, argumentując swój pesymizm brakiem możliwości celebrowania tego święta w tradycyjny sposób (21% odpowiedzi) i zmęczeniem, spowodowanym trwającą pandemią (9% odpowiedzi).

Walentynki wzbudzają skrajne emocje wśród zapytanych Polaków. Dla 49% to okazja, aby świętować ten dzień, bo miłość to najważniejsze uczucie, które należy okazywać słowami i czynami. U 29% ankietowanych Święto Zakochanych wywołuje radość, bo chętnie celebrujemy ten dzień z ukochaną osobą. Dla 19% to przede wszystkim stres, związany z przygotowaniami i presją, że trzeba coś zorganizować. U 10% Walentynki wywołują niesmak z powodu nadmiernej komercjalizacji tego święta. Potrafimy także wskazać najbardziej kiczowate upominki walentynkowe, wśród których królują porcelanowe figurki, jak amorki czy kupidynki (58% odpowiedzi), czekoladowe serduszka (19% odpowiedzi), pluszowe misie z serduszkami (13% odpowiedzi) oraz sztuczna biżuteria z motywem serduszka (10% odpowiedzi).

Mając do wyboru kilka pomysłów na realizację Walentynek z ukochaną osobą, najchętniej wybralibyśmy: romantyczny masaż dla dwojga (24% odpowiedzi), romantyczny lot awionetką z gwarancją widoków (17% odpowiedzi), sesję zdjęciową dla dwojga (16% odpowiedzi), kąpiel w winie połączoną z degustacją (15% odpowiedzi), wspólny skok na bungee (13% odpowiedzi), lekcję tańca dla dwojga (8% odpowiedzi) oraz lot balonem (7% odpowiedzi).

Mimo trwającej pandemii aż 83% respondentów, biorących udział w sondzie „Walentynki w czasach koronawirusa” serwisu Prezentmarzeń planuje celebrować tegoroczne Święto Zakochanych. Aby było romantycznie zdaniem 35% ankietowanych należy przygotować niespodziankę, według 29% zorganizować romantyczną kolację.

*Sonda „Walentynki w czasach koronawirusa” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 616 respondentów w formie ankiety online w lutym 2021.

Comments

comments

152
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...