Halina Birenbaum Superbohaterką „Wysokich Obcasów”

Informacja Prasowa - 17.04.2018
9

Halina Birenbaum Superbohaterką "Wysokich Obcasów"

„Wysokie Obcasy”, tygodnik „Gazety Wyborczej” po raz trzeci przyznały wczoraj – 16 kwietnia br. tytuł Superbohaterki, nagradzając kobiety, które najbardziej poruszyły naszą wyobraźnię w minionym roku. Decyzją kapituły plebiscytu Superbohaterką została Halina Birenbaum, polsko-izraelska pisarka, poetka i tłumaczka. Tytuł Superbohaterki Czytelniczek przypadł Martynie Wojciechowskiej, dziennikarce i podróżniczce, a Agatę Matejczuk, ultramaratonkę wyróżniła Szwajcarska Organizacja Turystyczna MojaSzwajcaria.pl.

Tytuł Superbohaterki 2017 „Wysokich Obcasów” otrzymała Halina Birenbaum, która w czasie II wojny światowej była więźniem w niemieckich obozach koncentracyjnych. Jury doceniło to, że Halina Birenbaum od kilkudziesięciu lat jeździ po świecie i opowiada kolejnym pokoleniom młodzieży, czym była Zagłada. Ale też udowadnia, że życie jest silniejsze od śmierci. Walczy z nietolerancją, rasizmem, antysemityzmem, domaga się prawdy historycznej.

– Opowiada swoją rodzinną historię. Ale nie lamentuje, nie epatuje, mówi: „Ja po Auschwitz już nie pytam, jak to możliwe, tylko co z tym zrobić”. Bo Halina Birenbaum jest optymistką. Była w piekle, a z jej słów bije pewność, że życie jest silniejsze od śmierci – napisała w laudacji Ewa Wieczorek, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra”. 

Halina Birenbaum, odbierając nagrodę, wspominała młodość i moment, kiedy hitlerowcy zabrali ją do obozu. We wzruszającym przemówieniu opowiadała o tym, co przeżyła na Majdanku i w Oświęcimiu. Przekonywała, że jej obecność na gali jest cudem. – Wszystko jest możliwe, tylko trzeba uczciwie chcieć i uczciwie do tego dążyć. Nie przez politykę, a od serca i od zrozumienia drugiego człowieka – mówiła.

Oprócz statuetki Superbohaterki 2017 r. Halina Birenbaum otrzymała także pamiątkową broszkę, portret autorstwa Arobala i czek na 10 tys. zł. od Kulczyk Foundation.

Tytuł Superbohaterki Czytelniczek przypadł Martynie Wojciechowskiej, dziennikarce i podróżniczce, za walkę o prawa kobiet na krańcach świata, za pokazanie innym, że można łączyć pasję i rodzicielstwo. Za przybliżanie kobiet z różnych kręgów kulturowych w programie „Kobieta na krańcu świata”, za poruszanie w nim najtrudniejszych tematów.
W sumie czytelniczki „Wysokich Obcasów” oddały prawie 25 tys. głosów na swoje faworytki, uzasadniając, że te wyjątkowe kobiety inspirują je do działania i pokazują, jak postępować w życiu.

Swoją nagrodę zdecydowała się przyznać także Szwajcarska Organizacja Turystyczna MojaSzwajcaria.pl, jeden z partnerów plebiscytu. Za sportową wytrwałość wyróżniono Agatę Matejczuk, biegaczkę, ultramaratonkę i matkę trójki dzieci. Nagrodą jest wyjazd do Szwajcarii.

Wyróżnienia zostały wręczone w poniedziałek, 16 kwietnia br. podczas uroczystej gali w Teatrze Studio, na której wystąpili stand-uperka Wiola Walaszczyk i muzyk Krzysztof Zalewski.

Superbohaterkę „Wysokich Obcasów” 2017 wybrała kapituła w składzie: Bartosz Hojka, Krystyna Kofta, Dominika Kulczyk, Borys Lankosz, Joanna Mosiej-Sitek, prof. Monika Płatek, Dorota Warakomska, Ewa Wieczorek, Jerzy Wójcik.

Sylwetki wszystkich 16 nominowanych bohaterek można znaleźć na stronie Wysokieobcasy.pl/superbohaterka.

Plebiscyt Superbohaterka „Wysokich Obcasów” wspiera promocja w prasie („Gazeta Wyborcza” i jej tygodniki), w internecie (media społecznościowe) oraz autopromocja. Kampanię przygotował Dział promocji „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Extra”.

Comments

comments

9
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...